Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral kimlere takılamaz?

150,125
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral kimlere takılamaz?

Doğum kontrolü için spiral taktırma ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu videoda bulabilirsiniz.


Spiral genellikle T şeklinde rahim içine yerleştirilen bir plastik demektir. Vücut içine yabancı bir madde koyulduğu için en korkulan yan etkisi ve komplikasyonu enfeksiyon oluşmasıdır. Bu enfeksiyonlar çok seyrektir. Enfeksiyonların en önemli belirtileri de kanamalardır. Spiral kullanan kişide kanama görülmüşse enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bunun kontrol edilmesi gerekir.

Spiral bir doğum kontrol yöntemi olduğundan zaten hamile kadınlara takılmamalıdır. Bunun dışında rahimde anormalliği olan kadınlarda da spiralin takılması da mümkün değildir. Rahim içerisinde perde veya çift rahim olması durumunda spiral kullanmak doğum kontrol bakımından uygun değildir. 

Bu durumlarda spiral bir tarafa takıldığında diğer tarafta hamilelik gerçekleşebilir. Spiralin az da olsa enfeksiyon yaratma riski olduğundan zaten enfeksiyonu olan kadınların spiral kullanması uygun değildir. Bu durumlar dışında dünyada en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spirali güvenle kullanmak mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat