Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral hamile kalmayı nasıl önler?

93,906
kez izlendi
Puan: 4.10 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral hamile kalmayı nasıl önler?

Spiral rahim içinde genellikle döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yapışmasını önler. Bu rahim içinde iltihabi bir duruma neden olur. Bu iltihap nedeniyle de gelen embriyonun rahim içine yapışması önlenir. Bu şekilde de hamilelik önlenmiş olur. 


Spiral ilk başta S şeklinde bir alet olarak tasarlanmıştır. Bu haliyle genel anlamda kullanılır ama genelde rahim içi araç anlamına gelir. Bunun bakırlı ve hormonlu olanları vardır. Spiral rahim içine yerleştirildikten sonra iltihabi bir hadise meydana getirir. Rahim içine gelen embriyonun buraya yapışmasını önler. Rahim içinde oluşabilecek gebeliklerden korur. Ancak dış gebeliklerden korumaz.

Spiralin takılırken doğru takılması çok önemlidir. Doğru takılıp rahim içine doğru yerleştirildiği takdirde spiralin atılma ya da spiralin kayması riski çok azdır. Bu anlamda spiralin takıldığı dönem de çok önemlidir. Özellikle hamilelik, düşük sonrasında, kürtaj veya doğum sonrasında takılıyorsa bu spiralin kanama ile birlikte kayma riskinin artmasına neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat