Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Spiral hamile kalmayı kesinlikle engeller mi?

226,516
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Spiral hamile kalmayı kesinlikle engeller mi?

Spiral ile doğum kontrolü hakkında bilmek istediğiniz her şey... Spiral genellikle T şeklinde rahim içine yerleştirilen bir plastik demektir. Vücut içine yabancı bir madde koyulduğu için en korkulan yan etkisi ve komplikasyonu enfeksiyon oluşmasıdır. Bu enfeksiyonlar çok seyrektir. Enfeksiyonların en önemli belirtileri de kanamalardır. Spiral kullanan kişide kanama görülmüşse enfeksiyon oluşmuş olabilir. Bunun kontrol edilmesi gerekir. 


Spiral dünyada en sık ve çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bunun için 2 yol kullanılmaktadır. Bir tanesi mekanik denen normal spirallerdir. Diğeri ise hormon içeren hormonu spirallerdir. Her ikisinde de korunma yüzde yüze yakındır ancak yüzde yüz değildir. Korunma oranı yüzde 90-95 civarındadır. 

Spiral ile korunma diğer korunma yollarına göre daha etkilidir. Doğal yöntem denen geri çekme yönteminde bu oran yüzde 30'lardadır. Sene içinde bu oran ise yüzde 4-5 civarındadır. Spiralin etkili olması için en önemli koşul yerine doğru bir şekilde yerleştirilmesidir. Kendi kendini kontrol etme yöntemi ise maalesef bugün son ürünlerde çok etkili değildir. Bunu ancak doktor muayenesinde kontrol edebiliriz. Bunu da senelik jinekolojik muayenelerde anlamak mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat