Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sonradan çıkan et beni neden olur?

92,771
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sonradan çıkan et beni neden olur?

Sonradan çıkan et beni türleri

Sonradan çıkan et benleri uzman doktorlar tarafından pigment hücresi taşıyan ya da taşımayan et benleri olarak iki ayrı gruba ayırır. 

Bunlardan renk hücresi taşıyanlar çocukluk çağında belirir ve renk hücresi benin orada toplanır. Zamanla bu benlere renk veren maddeler, pigment hücreleri azalır, benler renksiz bir et benine dönüşür. Genellikle de tehlikesiz olurlar. 

Bir diğer et beni grubu ise başlangıçtan itibaren hiç renk hücresi taşımayan, uzmanların fibrotik doku dediği bir dokuya sahip benlerdir. Bunlar daha ziyade 30'lu yaşlarda kendini göstermeye başlar. 

Et beni çıkan yerler
- Boyun
- Koltukaltı
- Kadınlarda göğüs altı
- Derinin birbirine sürtündüğü katlanma bölgeleri

Bunların da hiçbir kanser riski yoktur ancak bulundukları bölgeler itibari ile birtakım kozmetik şikayetler yaratabilir, boyun gibi bölgede olanlar, yakanın ya da kolyenin sürtünmesi sonucu tahriş olabilir, kanayabilir, mikrop kapabilir. Bu sebeplere hastanın şikayetlerine bağlı olarak uzman doktor tavsiyesiyle aldırılmaları mümkündür.

Bu tür et benleri genellikle orta yaşlarda kilo artışına bağlı olarak, kadınlarda da kimi zaman hormonal nedenlerle, hamilelik gibi dönemlerde artabilir. 

Et benlerinde dikkat edilmesi gereken durumlar

Sonradan, 30'lu yaşların ardından oluşan et benlerinin renklenmesi takip edilmesi gereken bir durumdur. Sonradan oluşan et beni renksiz ise herhangi bir takip gerektirmez ancak çıkan et beni kahverengi, mavi, kırmızı vb. herhangi bir renkteyse, düzgün yapısı dağınık olmaya başladıysa vakit kaybetmeden alındıktan sonra patolojiye gönderilerek incelenmesi, kısa ve uzun vadede kanser riski taşıyıp taşımayacağı görülmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat