Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Solunum yolu enfeksiyonlarının teşhisinde en kolay yöntem hangisidir?

1,680
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Solunum yolu enfeksiyonlarının teşhisinde en kolay yöntem hangisidir?

Üst solunum yolları enfeksiyonları, tüm dünyada insanları en sık doktora götüren sebeplerdir. Soğuk algınlığı olarak da bilinirler. Nezle, grip, farenjit, sinüzit, larenjit gibi iltihapların hepsini üst solunum yolu enfeksiyonlarına dahil edebiliriz. 

Solunum yolu hastalıklarının nedenleri

Bu enfeksiyonların %70-80'i virüs, kalan %20-30'u da bakteri kaynaklıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olabilen 200?ün üzerinde virüs vardır. Solunum yolu hastalıklarının sonbahar ve kış aylarında daha sık görülme sebebi, çocukların okula gitmesi ve bir arada olması, insanların iç ortamlarda yakın temas içinde olmaları ve düşük nemin burun mukozasını kurutmasıdır.

Üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan etkenlerin ayrımını yapmak önemlidir. Çünkü, bakteriyel hastalıklarda antibiyotik kullanılırken, viral hastalıklarda antibiyotik kullanılması sakıncalıdır. Bu hastalıkların tanısı için hastanın kliniği, boğazdan alınan sürüntü örneği kültürünün yapılması veya bazı hızlı testler kullanılabilir. Fakat en önemli tanı yöntemi, Türkiye'de yeni kullanıma giren, tanıda son derece ileri bir yöntem olan Multipleks PCR denilen moleküler bir yöntemdir.

Bu testin ismi "Solunum Yolu Etkenleri Multipleks PCR Testi" olarak geçer. Multipleks PCR Testi ile boğazdan alınacak bir sürüntü örneği veya balgam ile aynı çalışmada 18 farklı virüs türü ve 4 farklı bakteri türü beraber bakılabilmektedir. 

Multipleks PCR Testi ile aranan 18 virüs, en sık enfeksiyon oluşturan virüslerdir. İçinde domuz gribi etkeni H1N1 de vardır. 4 bakteriyel etken ise, başka tanı yöntemleri ile üretilmesi çok zor olan ve atipik pnömoni dediğimiz belirti vermeden zatürreye sebep olan tehlikeli etkenlerdir. 

Kan, laboratuvara iletildikten sonra 4 saat içinde sonuç verilir. Şu anda üst solunum yolları hastalıklarının teşhisinde en ileri yöntemdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat