Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Soluk borusunda yanma hissi nasıl geçer?

22,232
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Soluk borusunda yanma hissi nasıl geçer?

Soluk borusunda yanma varlığında nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Akut trekeobronşitlerin % 95'inin nedeni viraldir. ATB'i hastalarda genellikle balgam ve havayolu obstrüksiyonu (daralması, tıkanması) belirtileri bulunabilir. Öksürük genellikle 7-10 gün sürer. ATB'li hastalarda muayene yararlıdır, ancak tanısal değildir. 

Hırıltı, hışırtı ya da soluk verme süresinde uzama olabilir. ATB'de balgamın mikroskopik muayenesi ya da kültürü genellikle yararsızdır. ATB'de antibiotik kullanımı önerilmezken, inhaler steroidler ve bazen inhaler bronkodilatörler kullanılır. Mukolitik (balgam yumuşatıcı), analjezikler (ağrı kesici), antipretikler (ateş düşürücü), yararlı olabilir. Bol ılık su içilmesi az miktarda yapışkan balgamın yumuşaması ve çıkarılması açısından yararlıdır. 

Nefes borusunda yanma astıma bağlı bronş hiperreaktivitesi dediğimiz hava yolu ödeminden kaynaklanıyorsa bu durum kontrol altına alınmalıdır. Bunun için önce iyi bir öykü alınmalı, göğüs hastalıkları uzmanı hekimin muayenesi ve solunum fonksiyon testlerini takiben gerekli tedavi düzenlenmelidir. 

Genellikle solunum yoluyla alınan steroid ve gerekirse bronş genişletici ilaçlarla yakınmalar kısa sürede düzelir. Ancak 3 aya kadar uzaması da mümkündür. Soluk borusunda yanma reflüye bağlı ise öncelikle bir gastroenteroloji uzmanınca değerlendirme yapılmalı ve reflü tedavisi düzenlenmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat