Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Soğuk ısırması nedir?

6,091
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Soğuk ısırması nedir?

Soğuk ısırması dokuların donması anlamına gelir. Özellikle derinin -2 derecede donmasıyla ortaya çıkar. Soğuk ısırması soğuk havalarda meydana gelir ve kalbe uzak uç bölgelerde oluşur. Hissedilen soğuk hava önemlidir. Nemli ve rüzgarlı havalarda daha fazla soğuğa maruz kalırız. Böyle havalarda fark etmeden bu donmalara maruz kalabiliriz.

Soğuk ısırmasına daha çok askerlerde rastlanır. Soğuk ısırmasını önlemek için soğuk havalarda kalın giymeye dikkat etmek gerekir. En çok kalbe uzak uç bölgelerde ortaya çıkmasının nedeni bu bölgelerde damarların daralmasıdır. Uç bölgelere giden kan akımı azalır. Soğuk ısırması bu nedenle ortaya çıkar.

Yanma, batma, kaşıntı şeklinde ortaya çıkar. Sonrasında soğuk ısırması nedeniyle bu bölgelerde beyazlamalar ve mumsu bir görünüm ortaya çıkabilir. İlerleyen vakalarda kangrene varan sağlık sorunları görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat