Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Smoothie yaparken nelere dikkat edelim?

721
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Smoothie yaparken nelere dikkat edelim?

Smoothie yaparken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi meyvelerin ve sebzelerin çok iyi yıkanmasıdır. Smoothielerde özellikle yeşil yapraklı sebzeler çok fazla kullanılır. Yeşil yapraklı sebzeler toprakla ve tarım ilacı ile çok fazla temas ettiği için mutlaka çok iyi temizlenmeli, mümkünse yarım saat boyunca sirkeli suda bekletilmeli. Sirkeli suda beklettikten sonra ikinci bir yıkama yapılmalı ve ardından iyice kurutulmalı.

Smoothie yaparken dikkat edeceğimiz bir diğer nokta ise kullanılan meyve ve sebzelerin sıvı oranları. Burada asıl amaç sebze ya da meyve suyu yapmak olmadığı için, blender'ın içine direkt meyve sebzeleri atıyor ve parçalıyoruz. Bu nedenle bir smoothie'de kullanacağımız malzemelerde mutlaka çok sıvı içeren sebzelerle az sıvı içerenleri birleştirmeli, böyle bir şey mümkün değilse, içeriğine bol sulu bir meyvenin suyunu veya kefir gibi malzemeleri eklememiz gerekir. 

Örneğin ıspanaklı bir smoothie yapıyorsanız, bunun yanında mutlaka salatalık veya kabak gibi bol sulu bir sebze veya elma suyu kullanmalısınız. 

Smoothie yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise kalori oranları. Smoothie'yi çok kalorili yapmak çok mümkün olmasa da yine de bazı tariflerde bal, çikolata sosu, fıstık ezmesi gibi malzemeler de bulunabiliyor. Bunlara dikkat etmek gerekir. Smoothieleri en faydalı şekilde tüketmek istiyorsak, ağırlıklı olarak yeşil sebzeleri ve çok ağırlıklı olarak yeşil meyveleri kullanabiliriz. 

Smoothielerde yeşil yapraklı sebzeler kullanıyorsanız, bu sebzelerin içindeki ve yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerin vücut tarafından emilebilmesi için tarifin içine mutlaka bir miktar yağ içeren hindistan cevizi sütü ya da badem sütü gibi hem lezzeti artıran hem de yağ içeriğini artıran malzemeler eklenmesi gerekir. Hindistan cevizi sütü veya badem sütü bulmanız zor olursa bunların yerine yine yağ içeren badem, ceviz, kaju gibi kuruyemişleri ekleyebilirsiniz. Bunların hiçbiri olmuyorsa bir çorba kaşığı zeytinyağı da olur. 

Bu yağlar özellikle yeşil yapraklı sebzelerdeki vitaminlerin daha iyi emilmesini sağlayacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat