Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şizofrenik ve bipolar (manik-depresif) kişilerin tedavisinde EMDR etkili midir?

4,039
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Şizofrenik ve bipolar (manik-depresif) kişilerin tedavisinde EMDR etkili midir?

Şizofreni ve bipolar bozukluğun tedavisinde ilaç tedavisi eşliğinde EMDR yönteminin uygulanması radikal değişimleri ve iyileşmeyi beraberinde getirmektedir. Şizofreni ve bipolar bozuklukta EMDR yöntemi ile diğer psikoterapi yöntemlerine kıyasla mucizevi sonuçlar elde edilir. 


EMDR psikoterapisinin bu sorunlarda kullanılması ve işleyişi diğer psikolojik sorunlardaki işleyişinden tamamen farklı ve kendine özgüdür. Şizofreni ve bipolar bozuklukta EMDR yönteminin uygulaması çok dikkatli yapılmalıdır. Bu sorunlarda uzmanlaşmamış ve yeterli deneyimi olmayan uzmanların EMDR yöntemini uygulamaları son derece risklidir. 

Ehil ve deneyimli bir klinik psikolog tarafından titiz ve itinalı bir çalışma yapıldığında şizofrenik ve bipolar kişilerin hayata uyumları yükselir, bir işi sürdürebilmeleri ile ilgili kapasiteleri artar ve sosyal etkileşimleri iyileşir. EMDR ile gerekli çalışma yapıldığında bu kişiler her insan gibi hayatlarına devam eder hale gelirler. 

Ülkemizde şizofreni ve bipolar tanısı almış kişilerin pek çoğu ne yazık ki EMDR psikoterapisinin sorunlarına ve hayatlarına sağlayacağı anlamlı katkıdan faydalanamamaktadır. Bu kişiler için psikoterapinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu psikiyatri doktorlarının çoğu göz ardı etmektedir. Maalesef bu kişiler tek başına ilaç tedavisine mahkum edilmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu sorunların tedavisinde ilaç tedavisine ek olarak mutlaka bu kişiler psikoterapiye de yönlendirilir. Ülkemizde ise ne yazık ki bu yönlendirme genellikle yapılmamaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat