Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Siyah çayların özellikleri nelerdir?

6,607
kez izlendi
Puan: 3.67 / 5
Detaylı Açıklama

Siyah çayların özellikleri nelerdir?

Siyah çay camellia sinensis adı verilen bir bitkiden elde edilir. Okside edilerek siyah çay haline gelir. Örneğin yeşil çay veya ona benzeyen diğer bitkisel çaylarla arasındaki en önemli fark siyah çayın daha fazla okside edilmesi, diğer çayların ise neredeyse hiç oksidasyon işleminden geçmemiş olmasıdır.

Siyah çayın içindeki kafeinden dolayı son derece enerji veren bir etkisi vardır. Genellikle çayda kafein olduğu düşünülmez ancak çay oldukça yüksek bir kafein oranına sahiptir. Sabahları bir siyah çay içtiğinizde kendinizi zinde hissedersiniz, akşamları yemekten sonra tam rehavet basmışken içtiğiniz bir çay ise size hemen enerji verir. 

Lezzetli ve iyi bir çay demlemeden önce yapacağınız ilk şey iyi bir demlik sahibi olmaktır. Buradaki iyi demliklere örnek porselen, cam; eğer madeni bir demlik olacaksa da çok iyi bir temizlenmiş demliktir. 

Çayı demlerken bir diğer önemli nokta çok iyi bir su kullanmaktır. Buradaki çok iyi sudan kastımız orta sertlikteki içme sularıdır. 

"Musluk suyu kullanmak zorundayım" diyenler öncelikle musluk suyunu bir kere kaynatıp soğumaya bırakabilir. Ardından tekrar kaynattığınızda çaya daha uygun bir su elde etmiş olursunuz. Çünkü artık siyah çay için kullanacağımız su, orta sertlikteki bir kıvama gelmiştir.

Çay demlemenin püf noktaları

Suyu kaynattıktan sonra demliğinizin içine koyduğunuz çaya alttaki su kaynamadan önce aşağı yukarı yarım çay bardağı kadar soğuk su koyarsanız, bu, çayınızın daha sonra daha iyi demlenmesini sağlayacaktır. 

Su kaynadıktan, 100 dereceyi bulduktan sonra çayınızı demleyin ve aşağı yukarı 10 - 15 dakika boyunca demlemeye devam edin. Siyah çayın demlenmesi için bu süre yeterlidir. Böylece hakiki tavşankanı renkte çay elde edebilirsiniz. Afiyet olsun. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat