Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sırt ağrısının sebepleri neler olabilir?

385,423
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Sırt ağrısının sebepleri neler olabilir?

Sırt ağrılarının en belirgin sebepleri omurganın iki yanına yapışan kaslardaki spazm neticesinde oluşan sırt fıtıkları, yine omurganın iki yanına yapışan kasların yetersizliğine yol açan skolyoza yol açan kanat skapula dediğimiz durum, osteoporoz yani kemik erimesi ve sırt bölgesindeki kireçlenmelerdir. Tüm bunlar karşımıza sırt ağrısı olarak çıkar. Boyun ağrıları ve bel fıtıkları da sırt ağrısına sebep olabilmektedir.

Sırt ağrılı kişinin öncelikle kaslarının değerlendirilerek  kas spazmlarının kasın içindeki fibrozit dediğimiz noktaların belirlenmesi, bu spazm çözüldükten sonra omur aralıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Sırt ağrılarının diğer sebepleri de kemik enfeksiyonları ve romatizmal hastalıklar olabilmektedir. Özellikle çocukluk çağında ve genç erişkin yaşında karşımıza çıkan sırt ağrılarında en sık sebep kas kısalıklarıdır.

İkinci sebep de kas asimetrisidir. Yani omurganın iki yanına yapışan kasların dengesizliğidir. Bu dengesizlik iyi tedavi edilmezse ilerleyen yaşlarda skolyoz olarak karşımıza çıkabilir.

Sırt ağrısına baktığımızda kişinin aslında boyun fıtığı olduğunu ya da bel fıtığı olduğunu, boyun veya bel bölgesinde oluşan spazmların yukarı ve aşağı doğru yayılarak sırt ağrılarına sebep olduğunu, boyun ve bel bölgesinin tedavi edilmesiyle sırt ağrılarının da ortadan kalktığını gözlemlemekteyiz.

Tüm bu nedenlerle sırt ağrılı kişide öncelikle iyi bir klinik muayene yapılması çok önemlidir. Buna sıklıkla yol açan romatizmal bir tablo vardır.

Ankilozan spondilit dediğimiz problem de, çocuklarda ve genç erişkin çağında erkeklerde daha fazla olmak üzere sırt ve bel ağrılarıyla hekime başvurmaktadırlar.

Kişinin romatizmal tablosunun da değerlendirilmesi gerekir ki altında yatan sebep tedavi edilsin ve sırt ağrısı ortadan kalksın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat