Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sırt ağrılarında masaj ne kadar işe yarar?

76,574
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Sırt ağrılarında masaj ne kadar işe yarar?

Sırt ağrısındaki sebep kastaki kasılma ve kısalma ise, kasılma ve kısalmanın çözülmesi için başarılı bir masaj gereklidir. Burada tıbbi masaj eğitimi almış olan kişinin bu masajı yapması, kas anatomisi ve omurganın biomekaniğini bilmesi son derece önemlidir. Günümüzde 1-2 aylık masaj kurslarıyla sertifika alan kişilerin gelişigüzel yerlerde masaj yaptıklarını görüyoruz. Bu hem hijyen açısından önemlidir hem de kişide kan dolaşımının ters istikametinde yapılan masajlar aksi tesir etmekte ve kasta zedelenmelere, tendonda yırtılmalara, kemik ve omurgada kırılmalara sebep olabilmektedir.

Omurga çatlakları özellikle osteoporozlu, yani kemik erimeli kişilerde ameliyat gerektirecek boyutlarda olabilmektedir.

Başarılı yapılan bir masajdan en az 2 saat sonra kişinin kendini rahatlamış hissetmesi ve ağrılardan kurtulmuş olması gerekir. Eğer masajdan 2 saat sonra o bölgede ağrı oluyorsa, şişlik kızarıklık oluyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Gelişigüzel masaj yapılmasını engellemek için kişi mutlaka öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene olmalıdır. Daha sonrasında hekimin önerdiği program dahilinde masaj yaptırmalı; bu masajı yapan kişi de mutlaka hekim tarafından belirlenmelidir. Masaj programının hangi bölgeye uygulanacağı, bir lenf dolaşımı düzenlemek için mi kas spazmını çözmek için mi yapılacağının belirlenmesi, tıbbi masaj kontrolü altında yapılması masajın başarılı olmasını sağlayacaktır. Aksi takdirde masaj yaptıran kişilerin, masajı düzenli olarak yaptırdığı halde ciddi kas problemlerine, tendon yırtıklarına ve kırıklara maruz kalacağını görmekteyiz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat