Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinop cezaevi nasıl bir yerdir?

2,501
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinop cezaevi nasıl bir yerdir?

Sinop Cezaevi 1999 yılına kadar faaliyet göstermiş bir kurumdur. Türkiye'nin siyasi ve edebi tarihi açısından birçok insanı ağırlamış bir yer olması sebebiyle önem taşır. Sabahattin Ali, Mustafa Suphi, Refik Halit Karay ve Eşber Yağmurdereli gibi isimlerin hükümlü olarak kaldıkları yer Sinop Cezaevidir.

Tarihi Sinop Cezaevi, yarımadayı anakaradan ayıran tarihi bir boğaz üzerine yapılmıştır. Bazı mahkumların kalebent olarak; anakarayı kullanmadan sadece yarımada bölgesinde faaliyet göstererek, yaşamalarına izin verilmiştir. Özellikle 1913 olaylarında İttihat ve Terakki tarafından birtakım suçlarla suçlanan mahkumlar Sinop'a sürgüne gönderilmiştir. 

Sinop Cezaevi şuanda bir müze olarak hizmet vermektedir. Zindanları görüldüğü zaman Sinop Cezaevi'nin tarihi dokusu daha çok ortaya çıkar. Sinop Cezaevi günümüzde birçok film setine ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple aslında birçok insanın ekranlardan gördüğü bir mekandır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat