Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinirsel bayılma zamanla geçer mi?

2,121
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinirsel bayılma zamanla geçer mi?

Sinirsel bayılma olgunlaşma ile çözülebilecek bir problem değildir. Mutlaka alttaki dinamikleri çözücü, uzun süreli psikojenik bir yardım mutlaka gereklidir ve bu destek ortamına sadece bireyin değil, birlikte yaşadığı yakın çevresinin de katılması gerekir. Aksi durumda bu problemi çözmek zor oluyor. Bazen bir epilepsi nöbetlerini önlüyoruz ama ikincil olarak böyle bir problem varsa, bunu çözmekte çok zorlanıyoruz. İlişkiler sarmal hale geliyor ve bu nedenle uzun ve derin bir tedaviye gerek hastanın kendisi, gerek yakın çevresi katılmak durumunda.

Sinirsel bayılmalar nörologların en korktuğu durumlardır. Diğer organik nedenleri ayırt etmek ile uğraşıyoruz. Psikiyatristler de bayılmaları psikolojik anlamda incelemeden önce bayılmaların altında başka bir organik neden olup olmadığını anlamak için öncelikle nörologların da incelemesini istiyor. Buna göre nörologlar da herhangi bir nörolojik hastalığın olup olmadığını değerlendiriyor. Altta hiçbir neden bulunamazsa ve şekil olarak da sinirsel bir bayılma özelliği gösteriyorsa, bu durumda hasta tekrar psikiyatriste yönlendirilir. 

Sinirsel bayılmaların psikolojik tedavisinde, psikiyatrist ve psikologlar uzun görüşmeler, gerekirse ilaç tedavileri ile aile dinamiklerini çözümlemeye, sinirsel bayılmaya neden olan alttaki ruhsal problemlere çözüm getirmeye çalışır. Burada en önemli sorun kişinin bir çözüm bulamayıp bu olayları bu türde yansıtması, bayılmaların gerçekleşmesidir. Kişiye çözüm mekanizmaları öğretilirse sıkıntılarını, sorunlarını bu şekilde değil, daha doğru, kendisi için daha geçerli bir mekanizma ile çözmesi sağlanmış olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat