Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinirsel bayılma nasıl tedavi edilir?

4,401
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinirsel bayılma nasıl tedavi edilir?

Sinirsel bayılmalar genellikle psikolojik mekanizmalar ile gerçekleşir. Yani bayılmanın nedeni psikolojiktir. Burada kişinin kişilik yapısı önemlidir. Sinirsel bayılmalar yaşayan kişinin yetiştirildiği çevre ile ilişkileri de çok belirleyicidir. 

Kişi organik veya psikolojik kaynaklı problemlerini aşamazsa ve bunlar için iletişim dilini kullanarak bir çözüm yaratamazsa, çevresi durumun farkında olup bu açıdan onu destekleyemezse kişinin gövdesi ve beyni bu tarz bir yanıt vererek sinirsel bayılmalar dediğimiz, nörotik, eski psikiyatristlerin tanımı ile histerik davranışlar, paternler sergiler. Bunların altında nadiren epilepsi ile birliktelik de olur. Örneğin epilepsi kronik bir hastalık ve hasta ile ailesine psikolojik yükleri var. Epilepsi düzelse, epileptik nöbetler kontrol altına alınsa bile bu psikojenik bayılmalar devam edebilir. 

Sinirsel bayılma ile ilgili o an yapılacak en önemli şey, hakikaten sinirsel bir bayılma olduğunu biliyorsak, hastanın etrafında çok dolaşmamaktır. Etrafını güvenli hale getirdikten sonra çok ilgilenmeyip atağını kendi kendine geçirmesini beklemek en idealidir. Sinirsel bayılma yaşayan kişinin etrafında çok izleyici olursa bu tür atakların süresi ve şiddeti artabiliyor. O nedenle bu atağı çok fazla beslememek lazım. Tabii ki bu atakların ardından çok ciddi bir problem vardır. Burada ruh ağlıyordur ve beden ile beyin bunun ceremesini çekiyordur. O nedenle sinirsel bayılma yaşayan kişinin hemen psikolojik bir yardım almasını sağlamak önemlidir. 

Sinirsel bayılmalar bazen o kadar fazla olabiliyor ki, kişinin günlük hayatını, işini, okulunu etkileyebiliyor. Ciddi olarak işgücü kaybına neden olabiliyor. Bu nedenle bunlar için yoğun bir psikolojik yardım gerekir ve sinirsel bayılmalar için psikolojik yardımların süresi de uzayabiliyor. Çünkü sadece kişinin bu yardıma katılması yetmez,, aile bireylerinin de bu çalışmaya katılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat