Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınavda başarısız olmaktan korkuyorum, ne yapmam gerekir?

1,044
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınavda başarısız olmaktan korkuyorum, ne yapmam gerekir?

İnsan evriminin en önemli özelliği esnek olabilme ve karşılaştığımız her duruma adapte olarak, aklımızı ve gücümüzü kullanarak tüm zorlukların üstesinden gelebilme kabiliyetimizde saklıdır. Hayat her zaman eğlencenin, keyfin olduğu bir yer olmayabiliyor, zaman zaman iniş çıkışlı, zorlu, sevmediğimiz şeylerle uğraşmak ve hatta başarmak zorunda bırakıldığımız bir yer olarak bizlere yüzünü gösterebiliyor. Kötü bir tablo çizmiş gibi gözüksem de iyi haber şu ki, aslında bu tip durumlar bizim kişisel gelişimimiz için çok büyük fırsatlar içeriyor, gerçek potansiyelimizi, gerçek gücümüzü keşfederek ortaya koyabilmemiz için bize şans tanıyor. 


Onun için bu tip durumlarla karşılaştığımızda stres çekmek yerine bunlara fırsat olarak bakmamız ve kendi sınırlarımızı zorlamayı seçmemiz gerekiyor. Hayat çok basit seçimlerden ibaret aslında, her an yaptığımız her şey, o an karşılaştığımız durumla ilgili yaptığımız seçimlerden ibarettir. Kişi ya stres çekmeyi seçebilir, ki bu çok net bir seçimdir, kurban bilincinin sonucunda oluşan bir seçimdir. Kişi kendini kurban olarak görür, o aslında suçsuzdur, suçlu sistemdir, eğitim sistemidir, ya da her neyse ve yapabileceği hiçbir şey olmadığına inanır, bir de üstüne stres çeker. 

Ya da, kişi tam tersi bu durumu kabul etmeyebilir, gerektiğinde sevmediği derslerden de kolaylıkla başarılı olabileceğini göstermek için ayağa kalkar ve adım atar. Aslında insan beyni o kadar büyük bir potansiyele sahiptir ki, bir öğrencinin başaramayacağı bir dersten söz etmek kesinlikle mümkün değildir, bir kişi yapabiliyorsa herkes yapabilir! Buradaki en önemli konu öğrencinin motive olabileceği, kendi öz değerleri ile uyumlu bir nihai hedefe, daha doğrusu bir hayale sahip olmasıdır. 

Kendisini özgür kılacak o büyük hayale giden yoldaki heyecan, öğrenciyi her derste ya da o hayale ulaşmaya giden yolda her aşamada motive etmeye yetecektir. Sevmediğimiz bir dersle başa çıkmak, onu keyifle öğrenmek ve başarılı olmak da odağımızı hep o hayalde tuttuğumuzda kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir hale dönüşecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat