Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresinden korunmanın yolları nelerdir?

328
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresinden korunmanın yolları nelerdir?

Başarılı olmak için bir miktar stresin her zaman gerekli olduğu söylenir, ben buna katılmıyorum, iyi stres diye bir şey yoktur, her türlü stres kişinin gerçek potansiyelini ortaya koymasını engelleyecek niteliktedir. Kişi mutluyken, istediği ortamda istediği kişilerle beraberken stres çekmez, çünkü algılanabilecek hiçbir tehdit yoktur. Stres ancak dışarıdan tehdit algılanması durumunda bir korunma mekanizması şeklinde ortaya çıkar, bu da 100 milyon yaşındaki sürüngen beynimizden gelen ?hayatta kalma? stratejisinin harekete geçirilmesine olanak sağlar. 

Fakat bu durum ihtiyacımız olan başarı beklentisini destekleyici nitelikte değildir, stres ve buna karşı geliştirdiğimiz strateji aklımızı karıştırır, sürekli sınav sonucunu düşünen beynimiz sınav sorularına yaşanan o anda yeterli odaklanmayı gösteremez, çoktan seçmeli cevaplar arasında yanlışı seçme korkusu, doğruyu seçme ihtimalini de olumsuz etkileyecektir. 

Sınav stresinden korunmanın en önemli yolu elinden geleni yaptığından emin olmak ve sınav sonucundan bağımsızlaşmaktır. Yeterli iç motivasyonu sağlayarak sınava elinden geldiğince çalışmış ve sınavda da potansiyelini en iyi şekilde kağıda dökmüş öğrenci stresten büyük ölçüde arınacaktır. 

Bundan sonrası ile de ilgili olarak tabii yine çok önemli bir rol anne babalara düşmektedir, çünkü çoğunlukla çocuğun stres çekmesinin sebebi kendi başarısızlık korkusundan ziyade anne babalarının beklentilerini karşılayamama korkusu da olabiliyor. Burada elinden geleni yapan çocuğa sınavdan kaç alırsa alsın güvende ve sevgi içerisinde olacağının mesajı çok güçlü bir şekilde hissettirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat