Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresim çok fazla, neler yapabilirim?

404
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresim çok fazla, neler yapabilirim?

Öncelikle stresim var diye daha fazla strese girmemek ve durumu iyice içinden çıkılamaz bir kısır döngü haline getirmemek lazım. Stresin bir başka özelliği daha vardır, o da ya geçmişle ya da gelecekle ilgili olmasıdır. Yani ya geçmişte potansiyelin altında kalmış bir sınav sonucunda yaşadıkları öğrenciyi strese sokar, ya da gelecekteki bir sınavda başarısız olma ihtimali. 


Stres ya da gerginlik şimdiki anda var olamaz. Onun için öncelikle şimdiki ana odaklanmak gerekir, çünkü zaten ne geçmişe müdahale etmek ve onu değiştirmek mümkündür, ne de gelecek gelmiştir, henüz gelmemiş gelecek hala ileride bir yerlerde gerçekleşmeyi bekleyen bir nevi yanılsama durumundadır. Sadece şu an vardır ve geleceği yaratmanın tek zamanı da şimdidir. 

Onun için öğrencilerin mümkün olduğunca geçmişe ya da geleceğe odaklanmadan şu anda kalmalarını tavsiye ederim, anne babalara da tabii bu konuda büyük iş düşmekte, onların iyilikleri için çocuklarımızı stresten ve onlarda stres yaratan bu tip düşüncelerden uzak tutmaya çalışmalıyız. 

Bu, sadece öğrenciler için değil herkes için geçerli basit bir kuraldır, sınav stresi hissettiğimiz an yapacağımız en basit şey mümkünse gözlerimizi kapatarak üç derin ve odaklanmış nefes almak bizi şimdiki ana geri getirecektir. Şimdiki an farkındalığı stresi ortadan kaldıracaktır çünkü stres ya geçmişe ya da geleceğe aittir, bunun istisnası yoktur. Tabii bu sadece çok basit bir ilk adımdır, bunu dışında da yapılacak şeyler vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat