Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresi neden olur?

471
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresi neden olur?

Çok genel seviyeden baktığımızda sınav stresinin ana kaynağı başarısızlık korkusu olarak gözükür. Yani öğrenci yeterince bilmediği ya da çalışmadığı bir dersten başarısız olmaktan korkar ya da kendine göre yeterince çalışmıştır ama bu sefer de bildiklerini yeterince aktaramamaktan korkar, bilmediği yerden soru çıkmasından korkar, beklenenin altında bir sonuç alırsa kendi kendisine ve başkalarının kendisine olan bakış açılarının değişeceğinden korkar. Biraz daha derine indiğimizde ise aslında sınav stresinin üç kaynak sebebi gözükür, bunlar aynı anda görünmezler daha çok birbirinin devamı, hatta birbirinin sebebi ve sonucu olarak ele alınmaları ve değerlendirilmeleri daha yararlı olabilir.


İlk sebep öğrencinin sınav stresi çektiği ders ya da derslerle ilgili yeterli çalışma motivasyonuna sahip olmamasıdır. Yani özetle öğrenci o dersi sevmiyorsa sınavında stres çekmesi neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Sevilmeyen bir dersten başarı beklentisini karşılamanın ne kadar zor olduğu ile ilgili hepimizin mutlaka anıları vardır. Tabii ki her ders her öğrencinin ilgisini çekmek zorunda değildir, öğrenciler de eğitim sistemi dahilinde her dersten başarılı olmak zorunda bırakılmalarını bir şekilde kabul edememekte, yani kendilerine anlam ifade etmeyen bir konuda başarılı olmak zorunda bırakılmış hissetmektedirler. 

Sadece bu durumun kendisi bile bir stres kaynağıdır, dersin ne kadar kolay ya da zor olmasından tamamen bağımsız olarak. İkinci takip eden neden ise öğrencinin elinden geldiği kadar çalışamamasıdır, elinden gelen çabayı -ki bu çok önemlidir- yeterince gösterememesidir çünkü yeterli motivasyona sahip değildir, sevmediği bir derse yeterince odaklanamamakta ve yeterli vakti ayıramamaktadır. 

Üçüncü ve son sebep ise artık iyice sonuca odaklanmakla ilgilidir, öğrenci bir şekilde zorla da olsa öğrendiklerini sınavda en iyi şekilde aktarabileceğinden emin değildir, burada biraz evvel bahsettiğim başarısızlık stresi çocuğun gerçek potansiyelini ortaya koymasını da engelleyerek, üç aşamalı stres çarkının en olumsuz etkisini hayata geçirecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat