Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresi nasıl atılır?

1,526
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresi nasıl atılır?

Sınav stresinden kurtulmak için öncelikle sürekli sınavı ve sonrasını düşünen halimizden kurtulmamız gerekiyor. Çünkü gelecek henüz gelmedi, onu şu anda düşünerek, stresi kendi gerçeğimiz haline getirerek sıkıntı çekmenin hiçbir anlamı ve sürece hiçbir olumlu katkısı olmayacaktır. Sınav stresini atmada basit nefes egzersizleri faydalı olabilir, gözler kapalı şekilde alıp verilecek üç derin nefes, bizim olumsuz düşüncelerden kurtulmamıza fayda sağlayacaktır. Tabii bundan daha ileri gitmenin yolları da var, koçluk çalışmalarında sıklıkla uyguladığımız teknikler aslında gerçeğimizi olumlu yönde değiştirmemizi sağlayabilir. 


Genel olarak olumsuzluklara odaklanmak çoğu kişide kendiliğinden oluşan bir davranış haline gelmiş olabilir. Düşüncelerimiz çok güçlü ve biz neyi düşünürsek aslında farkında olmadan onu yaratıyoruz. Stres çektiğimiz sınavların çoğunda istediğimiz sonuçları alamıyoruz, çünkü oradaki düşünceler korku üzerine kurulu, ?ya başarısız olursam, ya sınavı kazanamazsam?? gibi düşünce kalıpları evrende tam da başarısızlık üzerine odaklanmış senaryoların gerçekleşmesine olanak sağlıyor. Oysa tam tersini yapmak da her zaman elimizde, her şey seçimden ibaret, dolayısıyla biz de stres çekeceğimiz hayaller kurmayı değil, çok başarılı olduğumuz, tam da istediğimiz gibi tüm bilgimizi mükemmel bir şekilde aktarabildiğimiz ve harika sonuçlar aldığımız sınav hayalleri kurabiliriz. 

Tabii burada önemli olan nokta şu ki hiç ders çalışmadan sadece hayal kurarak başarılı olunamayacağını kabul etmek gerekliliğidir. Buradaki amaç bu hayaller vasıtasıyla stresten kurtularak en rahat en doğal halimizle sınava girmek ve daha evvel yeteri kadar çalışarak elde ettiğimiz tüm bilgimizi en mükemmel şekilde sınava aktarmaktan ibarettir. Bunun yolu mümkün olduğunca gerçekçi hayaller kurmak ve buna süreklilik kazandırmaktan geçmektedir. Örneğin sınava girilecek yeri hayal edin, oradaki sıralara oturduğunuzu görün. Daha evvel hiç gitmediğiniz bir yerse, sınav öncesinde orayı ziyaret etmeye, sınava gireceğiniz sınıfa girmeye çalışın. Orayı mümkün olduğunca zihninize kaydedin, sizde yarattığı görsellik, sesler, koku ve duygu her neyse derinden yaşayın. 

Sonra her gece yatağınızda kendinizi o sınıfta hayal edin, oturduğunuz sırayı hissedin, görsel, işitsel, duygusal ya da koku, her ne varsa tekrar hayalinizde canlandırmaya çalışın. Ve orada, o sınıfta sınavı çözen kendinize odaklanın, sınav kağıdını görün ve tüm soruların cevabını bildiğinizi hayal edin, rahatlıkla ve kolaylıkla tüm soruları cevapladığınızı derinden hayal edin. Bunu her gece yapın ve yaşadığınız bu hayalin gerçekliğiniz olmasına izin verin, buna inanın. Sınav stresinden kurtularak gerçek potansiyelinizi ortaya koymanın en etkin yolu buna benzer canlandırmalardan geçer ve koçluk seanslarının da temelini oluştururlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat