Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav stresi daha çok kimlerde görülür?

239
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav stresi daha çok kimlerde görülür?

Türkiye?deki eğitim sistemi genç nüfusumuzun çok yüksek olmasından dolayı ne yazık ki fazlasıyla rekabete dayalı. Çok iyi okullarımız var ama iyi eğitim alabilmenin yolu ya yeterli maddi imkânlara sahip olmaktan, ya da üstün başarı göstererek burslu eğitim olanaklarından faydalanabilmekten geçiyor gibi gözüküyor. Ayrıca yine eğitim sistemimizin bir diğer açığı da, her öğrenciyi neredeyse tek tip kabul ederek, onların onlara özel gerçek ilgi ve beceri alanlarını sorgulamadan aynı derslere tabi tutuyor olması. 

Öğrenciler sınavlarda çoktan seçmeli cevaplarla boğuşurken "başarı" yolunda tek bir doğru cevabın peşine düşürülüyorlar, sanki diğer her şey yanlış ve onları seçenlerin de başarısız olduğu damgası zihinlerine çok küçük yaşlarda adeta kazınıyor. Bu kadar sert hatta belki de insan doğasına aykırı olan bir sistem içerisinde sınav stresinin var olması kaçınılmaz hale geliyor ne yazık ki. Onun için şu tip çocuklarda stres var, şunlarda yoktur demek bence doğru değil. 

Tüm öğrenciler ne yazık ki çok küçük yaşlarda stresle tanışıyorlar ve hayatlarının ileriki dönemlerine de bunu sanki doğal bir davranışmış gibi, bir nevi alışkanlık olarak taşıyorlar. Oysa hayat stres ile yaşanması gereken bir yer değil, stresi insan, toplum, kendi koyduğu kurallar ve yasaklar ile farkında olmadan kendi yaratıyor. Modern hayatta stres o kadar doğal bir şeymiş gibi sunuluyor ki bizlere, neredeyse stres olmadan hayatlarımıza devam edemeyeceğimize inanacağız. Oysa tüm bu gerçeklerin farkına vararak ve hayattan asıl keyif almamızı sağlayan şeylere odaklanarak stresten uzaklaşmak, kendimizi özgürce ifade edebileceğimiz bir hayatın tadını çıkartmak son derece mümkün.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat