Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sınav sonrası stres nedir?

559
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sınav sonrası stres nedir?

Sınav stresi yetmezmiş gibi, birçok öğrenci sınav sonrası stres içerisine de girebilmekteler. Sınav bittikten sonra sonuç açıklanana dek yeni bir gerilim yine öğrencinin hayatına olumsuzluk katmaya yönelik ortaya çıkar. Sınav öncesi olan başarısızlık stresi, sınav sonrasında ?acaba başarılı sonuç alabilecek miyim?? şekline dönüşmüştür. Buradaki ana etkenler öğrencinin kendisini ebeveyn ya da öğretmen gibi dış beklentileri karşılayamamaktan ve ayrıca sınıf içerisinde rol model aldığı başarılı gördüğü arkadaşlarıyla kıyaslamaktan ve bu yöndeki beklentisinin karşılanamayacak olması ihtimalinden kaynaklanan kaygılardır. 

Sınav sonrası stres sınav sonucu açıklanana dek sürer, sonrasında yine şekil değiştirerek üzüntü ya da uç noktada depresyona, ya da diğer uçta aşırı mutluluğa yol açabilir. İkisi de uç noktalardır ve ikisi de öğrenci için yarar sağlamaz. 

Sınav sonrası stres farkında olmadan hata yapmış olmaktan da kaynaklanabilir, sorular cevaplanırken gözden kaçırılmış ufacık bir nokta yanlış cevaba yönlendirmiş olabilir, bu durumun sınav sonrası farkına varan öğrenciler büyük hayal kırıklığı ya da üzüntü yaşayabiliyorlar. 

Özellikle doğru cevaplanabilecek soruların yanlış cevaplanarak potansiyelin ortaya konamaması öğrencinin psikolojisinde olumsuz etkiler bırakabilmekte, kendi özgüven ve daha da önemlisi özsaygısının zedelenmesine yol açabilmekte, değersizlik inançları ekebilmektedir. Bunların hepsi sınav başarısının öğrencide bir kimlik haline getirilmesinden kaynaklanmaktadır, oysa okulda başarılı olamayan ama mutlu ve bolluk içinde yaşayabilen insanların toplum içerisindeki yüzdesi hiç de az değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat