Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Silika (kristal) kedi kumlarının özellikleri nelerdir?

25,146
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Silika (kristal) kedi kumlarının özellikleri nelerdir?

Silika silisyum ve oksijenin bileşiminden oluşan doğal bir maddedir. Doğada genellikle kaya formunda bulunur. Doğadan elde edilen silika kristalleri küçük parçalar halinde kırılır ve özel fırınlarda fırınlanır. Bundan sonra kedi kumu olarak kullanılabilir. Bu tür kumlar kedi sahipleri arasında ve piyasada kristal kedi kumu olarak da nitelenir.

Silika kristalleri kendi ağırlıklarının yüzde 50'si oranında sıvıyı emip kendi içinde tutabilir. Kedi idrarını yaptığında silika kristalleri hızla bunları emer ve kendi içine hapseder. Böylece idrar kurumuş olur. Silika dışkıyı da kurutur ve çevresini sarararak kokmasını engeller.

Silika kumlar zamanla kedinin idrarını emdikçe tanelerinin renkleri sarıya döner. Kum tamamen sarardığında artık değiştirilmesi gerekir.

Kedi kumu olarak silika kullanılacaksa mutlaka kaliteli olanlarının tercih edilmesi gerekir. Fazla toz çıkaran silika kedi kumları kedide ve kedi sahibinde solunum sistemi sorunlarına neden olabilir.

Silika özellikle akciğerlere yerleşerek tehlikeli bir rahatsızlık olan silikozise neden olabilir. Ancak bu aşırı miktarlarda ve çok yoğun kullanım sonucu olabilecek bir şeydir. Kedi kumu olarak kullanılan miktarlarda sorun olmayabilir ancak yine de kaliteli silika kedi kumu kullanılması tavsiye edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat