Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sigara nefes darlığına yol açar mı?

8,796
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sigara nefes darlığına yol açar mı?

Sigara nefes darlığına neden olur. KOAH denen uzun süre bronşlarda tıkanmaya neden olan tanımlanan kronik tıkayıcı akciğer hastalığının en önemli nedeni sigaradır. Bu hastalık tedavi edilmediğinde gizli bir şekilde ilerler. 


Bu hastalık yaklaşık 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen kişilerde görülür. Hastalık genelde 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. Bu kişilerin çoğu hala sigara içen ya da uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Sigara bağımlıları KOAH tanısı konulana kadar akciğer kapasitesini kaybedebilir. 

Ülkemizde 20 yaş üstü kişilerin en az yarısı sigara bağımlısıdır. Sigara alışkanlığının çok yaygın olduğu ülkelerde KOAH önemli bir sağlık sorunudur. Sigara dumanı ile nefes borusuna ve hava keseciklerine zehirli gaz dolar. Bu maddeler yıllar geçtikçe hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. 

Bronşların hastalanmasıyla tıkayıcı bronşit, hava keseciklerinin harabiyeti ile anfizem ortaya çıkar. Bu iki hastalık KOAH adı altında yer alır. Akciğerlerde oluşan bu bozulmalar sonucunda kana oksijen geçişi azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok ciddi rahatsızlık doğar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat