Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sıcak kemoterapi (HIPEC) kimlere uygulanabilir?

13,416
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sıcak kemoterapi (HIPEC) kimlere uygulanabilir?

Sıcak kemoterapi (HIPEC) her erken evre veya orta evrelerdeki karın içi kanserlerine uygulanabilen bir yöntem değildir. Dokularda en sık olarak kolon (karın bağırsak) ve yumurtalık (over) kanserlerinde kullanılır. Buna ek olarak karın içi zarının kendi kanserlerinde, başka organlardan karına yayılmış kanserlerde (metastaz durumlarında), apandisitin kendi tümörlerinde tümör karın içine (peritona) yayılmışsa, hastaya sıcak kemoterapi uygulanabilir.

Sıcak kemoterapi kimlere uygulanamaz?
- Karın dışına taşmış, karın dışındaki bir organa metastaz yapmış tümörlere (Örn. beyne metastaz yapan kalın bağırsak kanseri, kemiğe metastaz yapan mide kanseri) 
- Hastalık tamamen karında sınırlı değilse
- Genel durumu kötü olan hastalara
- Böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi yandaş ciddi problemleri olan ya da tedavi edilemez düzeyde olan hastalara
- Yaşları 75 ve üzeri olan hastalar
- 75 yaşın altında ancka ağır kemoterapiler görmüş hastalar
- Yeni bir cerrahi tedaviyi kaldıramayacak kadar ağır hastalar

Sıcak kemoterapi en sık olarak yumurtalık ve kolon kanserlerinde uygulanır.

Sıcak kemoterapi sonrası hastaların 5 yıllık sağ kalım oranı yüzde 50'yi bulmaktadır. Bu oran kulağa ilk anda az gelse de tıbbi olarak değildir. Çünkü bu hastalar tıbbi olarak yaklaşık ömür beklentisinin 3 ay, 5 ay, 6 ay olduğu hastalardır. 

Örneğin bir mide kanserinde karın içine yayılmış bir durum varsa, bu hastaların ömrü bu evreden itibaren genellikle kemoterapilere rağmen 6 ayı geçememektedir. Mide kanseri karın içine yayılmışsa, bu hastalara damardan verilen sistemik kemoterapiler tek başına yeterli gelmez. Karın zarını yeterince tedavi edecek düzeye ulaşılamamaktadır. Dolayısıyla bu hastalarda cerrahların bu tümörleri temizlemesi ve bunu takiben sıcak kemoterapi uygulaması yapılması gerekir. Bu hasta gruplarında hastaların yüzde 50'sine 5 yıllık yaşama şansını ekleyebilmek gerçekten ciddi bir orandır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat