Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryenden sonra normal doğum yapılabilir mi?

11,522
kez izlendi
Puan: 3.95 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryenden sonra normal doğum yapılabilir mi?

Artan sezaryen doğum oranlarının sebeplerinin başında önceki doğumun sezaryen olması gelmektedir. 

Kronolojik olarak bakıldığında yakın geçmişte sezaryen sayısı çok yüksektir ve günümüzde de bu oran beklenilenin çok üzerindedir. Sezaryen olan bu kişilerin tekrar gebe kaldığında yine sezaryen olması gerekliliği doğmaktadır.

Burada ciddi risk, sezaryen sonrası rahim kasılmalarında henüz tam iyileşememiş ya da iyileşse de asıl doku kadar sağlıklı olmayan önceki kesi yerinin yırtılma olasılığıdır. 

Klasik kesi yönteminde rahimi diklemesine yani göbek çevresinden aşağıya doğru bir kesi yapıldığı için kesi yerinin yırtılma olasılığı  daha fazladır. 

Günümüzde tercih edilen "alt segment" yönteminde kesi bikini bölgesinin altından yatay olarak yapıldığı için dik kesiye göre bir sonraki doğumda yırtılma olasılığı daha azdır. Bu 1000 kişiden ikisinde olabilmektedir.

Sezaryen sonrası normal doğumda anne ve bebeğin takibi

Daha önce sezaryen yaptırmış annenin sonraki vajinal doğumda gerekli olduğunda müdahale edilebilmesi için zamanın dar olması, sezaryen sonrası normal doğum riskleri arasındadır.

Gebenin rahim kasılmalarının ve bebeğin kalp atışlarının devamlı şekilde izlenmesi gerekir. İzleme sırasında kesi yerinin yırtılma olasılığından şüphelenildiğinde müdahale için çok az zaman vardır. Bu durumun bebeğin kaybı, annenin çok ciddi kanamasının olması ve rahimin alınmasına kadar giden sonuçları olabilir.

Sezaryen sonrası yapılan normal doğumların mutlaka hamilenin anında ameliyathaneye alınabileceği bir hastanede gerçekleşmesi ve devamlı bir şekilde hastanın gözlenmesi gerekir.

Bu riskler yalnızca "vajinal doğumu tatmak istiyorum" amacıyla alınabilir mi tartışılır. Doktorların bunu anne adayıyla konuşup birlikte karar vermesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat