Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen yaptırmak sonraki doğumlarla ilgili ne tür riskler yaratabilir?

4,014
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen yaptırmak sonraki doğumlarla ilgili ne tür riskler yaratabilir?

Sezaryenle doğum gerçekleştikten sonraki doğumlarda genellikle yine sezaryen doğum tercih edilir. Her ne kadar vajinal doğum da denenebiliyor olsa da sonuçta doğumun yine sezaryene gitme olasılığı %60-70 olmaktadır.

Tekrarlayan cerrahinin anne adayında oluşturabileceği riskler:
- Kesi yerinin yırtılması
- Yapışıklıklar nedeniyle çevre dokulara zarar verilmesi
- Plasentanın rahim ağzını kapatacak şekilde yerleşmiş olması

Sezaryende kesi sonrası iyileşme sürecinde skar nedbe dokusu oluşur. Bu doku rahim dokusuna göre zayıf bir dokudur. Rahimin büyümesiyle beraber, doğum sancıları başladığında, bebeği ve ağırlığı aşağıya itecek güçte şiddetli kasılmalar olur. Bu kasılmalar rahim için bir sorun oluşturmaz ama önceden sezaryen sebebiyle kesilmiş ve tekrar dikilmiş olan doku inceldiği için bu kasılmalara bazen iyi cevap veremez, zayıf kalır ve doğum sancıları başladığında burada yırtılma, ayrılma oluşabilir. Bunun sonuçları ciddi şekilde karın içi kanama, kan kaybı, bebeğin karın içine doğması gibi çok acil, bir dakikayı geçmeyecek sürede müdahale edilmesi gereken ciddi komplikasyonlar doğurmaktadır.

Organlarda yapışıklıklar

Karında cerrahi işlem yapılmasa, yalnızca tanısal amaçla bir kesi yapılsa bile iyileşme sürecinde bazı yapışıklıklar oluşabiliyor. Bu yapışıklıklar sezaryen söz konusu olduğunda rahimle bağırsaklar veya rahimle idrar kesesi arasında olabiliyor. Karın içerisinde tüm organlar arasında iyileşmeye bağlı yapışıklıklar olabiliyor. Tekrar sezaryen ameliyatı için karın açıldığında bu yapışıklıklar sebebiyle komşu organların yaralama riskine vardır. Hatta bazen yapışıklıklar yüzünden rahime ulaşılması çok zor olabiliyor. Bu da ciddi bir zaman kaybına ve komşu organların zarar görmesine sebep olabiliyor.

Plasentanın rahim ağzını kapatması

Bebeğin eşi (plasenta) gebelikte genelde önceki sezaryene bağlı iyileşmiş yara dokusunun üzerine yerleşme eğiliminde olur. Plasentanın rahim ağzına yakın yerleşerek rahim ağzını kapatmasına "plasenta previa" denilir. Bu durumda bebeğin eşinin önde olması ihtimali artar. Diğer artan ihtimal de yine bu kesi yerinden, özellikle plasentanın rahimin kas tabakası içine doğru da iyice ilerleyerek doğumda çıkmasının zorlaştırması ve çok ciddi kanamalara sebep olmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat