Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen sonrası ağrı nerelerde görülür?

31,546
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen sonrası ağrı nerelerde görülür?

Sezaryen sonrasındaki ağrı en sık olarak hastanın karnındaki kesi-dikiş bölgesinde olur. Sezaryende müdahale edilen batın bölgesinde özellikle karın kaslarını kapatan kılıf çok ağrılıdır, ağrı lifi yönünden çok zengindir. Bebeğin çıkarılışından önce batın katları sırası ile kesilir ameliyat sırasında. Bebeğe ulaşıldıktan sonra da yine sırası ile tamir edilir ve batın katları kapatılır. Bu katmanın kesilmesi ve ardından dikilmesi, özellikle insizyon hattnın köşelerinde hasta tarafından hissedilen bir ağrıya yol açar. Noktasal bir ağrıdır. Özellikle sütürlerin düğümlerinin olduğu köşelerde ağrı daha çok belirgindir.

İkinci bir önemli ağrı nedeni rahimin kasılması ve kramp tarzı ağrılardır. Bu da genellikle âdet sancısı gibi karın bölgesinde, belde ve kasıklarda hissedilir.

Bir başka ağrı nedeni olabilecek durum memelerdeki sütün artması ve memenin çok dolgunlaşması yüzünden meme angojmanı adı verilen durumdur. Bu durumda göğüs çok sertleşir ve bu da ağrıya yol açar. 

Bir başka ağrı nedeni, bebeğin emzirme tekniklerinin uygun olmaması durumunda meme ucu çatlakları ve bunların kanaması, ağrıması ve acıması durumudur. 

Sezaryen sonrasında bir başka ağrı nedeni ise özellikle hastanın dikiş bölgesinde ağrı kesicilere yanıtsız, dirençli bir ağrı varsa ve beraberinde o bölgede kızarlıklık, şişlik, akıntı varsa, mutlaka hekime erken dönemde kontrol edilmelidir. Bunlara yönelik tedaviler gecikmeden yapılmalıdır. Bu sayede problemin ilerlemesi önlenir, hastanın bebeği ile geçireceği ilk zamanların kalitesi artırılır. 

Hekimin kontrolünde herhangi bir enfeksiyon saptanmazsa, dikiş hattındaki hassasiyet günler geçtikçe azalacak ve 1. haftada, en geç 10. günde tamamen ortadan kalkacaktır. Hasta çok daha rahat hareket etmeye başlayacaktır. Yine de doğum sonrası lohusalık döneminin 6 hafta sürdüğü, bu dönemin nekahat dönemi olduğu, kasların henüz güçsüz olduğu unutulmamalı ve egzesiz gibi yoğun aktivitelerin doğum sonrası 6 haftalık süre tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.  

Yeni sezaryen olmuş bir kadın, lohusalık döneminde dikkatli hareket etmeli, hem kesi bölgesi için hem de rahmin toparlanmasına da destek olacağı için korse kullanmalı, dikiş bölgesini kuru tutmalıdır. Tüm bunlar iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat