Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen sonrası ağrı ne kadar sürer?

29,428
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen sonrası ağrı ne kadar sürer?

Sezaryen sonrası ağrı genellikle en yoğun olarak ilk 2 ile 4. saatler arasında hissedilir. 6. saatten sonra doktorların uyguladığı ağrı kesici yöntemlerin etkinliği oturmuş olacağı için hasta çok daha rahat bir döneme geçer. Ertesi günü ise, 12-24 saat sonra bağırsak gazlarının birikmesi ve gaz çıkışının zorlanması yüzünden abdominal distansiyon nedeniyle gaz sancıları görülebilir ama burada da yine doktorların ağızdan vereceği ya da kas içi enjeksiyon veya fitil şeklinde uygulanacak non steroidal anti inflamatuar ilaçlar hastanın olabildiğince rahatlamasını sağlar.

En yoğun ağrılar ilk 2 ve 4. saatler arasında hissedilir, daha sonra yavaş yavaş rahatlama başlar, 12 ile 24 saat sonra hastayı çok daha rahatsız eden büyük bir ağrı olmayacaktır. Sadece hastanın hareketliliği, ayağa kalkışı sırasında karnında hafif bir rahatsızlık hissi veya hareket tutukluğu hissedebilir. Ama bu konuda sebat eder, istekli olursa, erken mobilize olur, hareket etmeye başlarsa, duyacağı ağrıların şiddeti de o oranda az olacaktır. 

Sezaryenin yapıldığı günden sonraki 2. veya en geç 3. günde hasta hastaneden taburcu edilir ve bu süreç içerisinde kullanabileceği, genellikle paracetamol grubu ağrı kesiciler tavsiye edilir ama ilk 1 hafta, özellikle hareket ederken karında insizyon bölgesi adı verilen dikiş bölgesinde hafif bir rahatsızlık hissi eşlik edebilir. Bu hiçbir zaman bir ağrı kesicinin çözemeyeceği oranda güçlü bir ağrı olmayacaktır. 
Sezaryen olan hastanın bu dönemde istirahatine dikkat etmesi, yumuşak ve posalı gıdalardan zengin beslenmesi, yeterince sıvı alması, bol su içmesi, her gün ılık duş alarak vücudunu rahatlatması ve tercihen korse kullanması, hastanın sezaryen sonrası ağrıların şiddetini azaltacaktır. 

Bu korse özellikle rahmin toplanma hareketinde işi kolaylaştıracak. Daha rahat ve dik yürümesini sağlayacak ve hastanın ağrısını azaltacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat