Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen sonrası agrı için neler yapabiliriz?

7,493
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen sonrası agrı için neler yapabiliriz?

Sezaryen sonrasındaki ağrı için kullandığımız ağrı kesicilerin hastaya düzenli bir şekilde uygulanması en önemlisidir. Bu ağrı kesiciler  narkotik analjezikler ve non steroidal anti inflamatuar adı verilen ağrı kesici grubu olarak iki temel gruba ayrılır. Bu ağrı kesicileri sağlık ekipleri hastaya belli aralıklarla intravenöz, damar yolu ile veya kas içi enjeksiyon yolu ile verirler. Bazen de hasta kontrollü ağrı yönetimi olarak tanımlanan PCA ağrı pompası (Patient controlled analgesia)uygulanması ile hasta kendine kendine, bir düğmeye basarak damar yolundan belli dozda ilacın kanına salınımı sağlarak iyi bir ağrı kontrolü gerçekleştirebilir.

Sezaryen ile doğum epidural anestezi ile uygulandıysa, epidural katater ilk 24 saat içerisinde yerinde bırakılarak, katater yolundan belli dozda ağrı kesici zaman zaman hastaya uygulanarak iyi bir ağrı kontrolü sağlanır. 

Ağrı kesici tedavilerin uygulanmasının yanı sıra hastanın iyi bir şekilde istirahat etmesi, yakınları tarafından moral açısından desteklenmesi, hekimin ve hemşirelerin sezaryen sonrası ağrı kontrolü hakkında kendisini detaylı bir şekilde bilgilendirmesi iyi bir ağrı kontrolü için çok önemlidir.

Ertesi günü oluşabilecek gaz sancılarına bağlı ağrılarda da ağızdan verilen tablet şeklinde ilaçlar ya da fitil şeklinde uygulanabilecek ağrı kesicilerin kullanılması, eğer gaz ve gaita (dışkı) çıkışında bir sorun varsa rektal kullanılacak fitillerle bu konuda yardımcı olunması, ılık bir duş alınarak hastanın sakinleşmesi ve ağrılarının giderilmesinin sağlanması çok önemlidir.  

Bu dönemde hasta kendi kendine yardımcı olabilmek için en erken dönemde ayağa kalkmak ve mobilize olmak konusunda istekli olmalıdır. Ne kadar dönemde ayağa kalkarsa, gaz sancılarına bağlı ağrıları da o oranda az olacaktır. Bu konuda yakınlarının da kendisine destek olması, ilk ayağa kalkışlarda hastanın koluna girilmesi, ona refakat edilmesi bu hareketliliği sağlamak adına faydalı olur.

Sezaryen sonrası beslenme, ameliyattan sonra ilk 6 saatin sonunda sıvı, 8 saatin sonunda ise yavaş yavaş katı gıda şeklinde gerçekleştirilir. Hasta, sağlık personelinin yönetimi doğrultusunda beslenmelidir, hiçbir şekilde dışarıdan alınmış bir şey yememelidir. Bunlara dikkat edilirse, hastanın gaz sancılarına bağlı ağrıları da çok daha az olacaktır.

Sezaryen ile doğum yapmış annenin ilerleyen günlerde, lohusalık döneminde posalı beslenmesi ve yeterli sıvı alması onu kabızlık gibi sorunlardan koruyacağı için ağrılarının şiddeti de daha az olacaktır. 

Hareketlerine yardımcı olması için yumuşak bir korse kullanması da çoğu zaman ağrı kontrolünde işe yarar ve hekimler tarafından da tavsiye edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat