Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen doğum zor bir operasyon mu?

207,051
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen doğum zor bir operasyon mu?

Günümüzde sezaryen doğum son teknoloji aletleri kullanılarak yapılan bir operasyondur. Normal bir sezaryen operasyonu 25 ile 45 dakika arası sürer. Sezaryen doğum belirli bir uzmanlık gerektiren bir operasyondur. Çünkü kimi zaman sezaryen operasyonu hem anne hem de doktor için zor olabilir.

Bazı sezaryen operasyonları doktorların zorlanmasına neden olabilir. Özellikle bebeğin yan durması, çoğul gebelik, plasentanın doğum kanalını tıkaması ya da kanama gibi durumlarda sezaryen operasyonu hem doktor hem de anne adayı için zor olmaktadır. 

Sezaryen doktorlar için olduğu kadar anne adayı için de zorlayıcı bir operasyon olabilir. Ancak bu operasyonun diğerlerinden farkı vardır. Diğer operasyonlarda bir ödül yoktur. Sadece şikayetlerinizden kurtulursunuz. Sezaryen operasyonunda ise hamilelik şikayetlerinden kurtulmanın yanında ödül olarak bebeğinize kavuşursunuz. Sezaryen operasyonundan sonra bebek sahibi olunması çekilen bir çok sancıyı unutturmaktadır. 

Sezaryen zor bir operasyondur ancak sonunda alınan bebek ödülünün olması anne adayını çektiği bütün sıkıntıların unutulmasına yardımcı olur. 

Normal doğumun sezaryene göre avantajları
- Normal doğum yapan bir anne 6 saat sonra eve gidebilir duruma gelir. 
- İlk doğumunu normal yapan bir kadının ikinci doğumunu normal olarak gerçekleştirme ihtimali daha yüksektir.
- İkinci doğumu daha kısa sürer.
- İyileşme süreci daha hızlıdır.
- Daha sağlıklı bir doğum yöntemidir.
- Anne cerrahi bir müdahale görmediği için iyileşme süresi çok daha hızlı olur.

Normal doğumlarda doğum anından hemen sonra anne bebeği ile kucaklaşabilirken, sezaryen doğumlarda annenin de bir cerrahi süreç geçirmesi nedeniyle annenin bebeğini hemen kucağına alması mümkün olmayabilir. Yeni doğum yapmış annenin anestezi altında olması, cerrahi müdahalenin getirdiği ağrı ve acılar da beraberinde gelir. 

Sezaryen operasyonu sonrası anne ve bebeğin durumu 

Anne operasyondan sonra odaya çıkarılır. İlk emzirme için bebek 30 dakika sonra annenin yanına getirilir. Operasyon lokal anestezi ile yapılmışsa operasyondan 1 - 2 saat sonra anneye su verilebilir. Sezaryenden sonra annenin 6 saat boyunca gıda tüketmemesi gerekir. Devamındaki tüketilecek gıdaların da hastaneden verilen yumuşak gıdalar olması gerekir.

Sezaryenden sonra annenin ayağa kalması normal doğum yapan bir kadına göre çok daha sonra gerçekleşir. Operasyondan 8 saat sonra anne ayağa kalkar ve belirli aralıklarla yürümeye başlar. Buna ek olarak anne yere bastığında ağrı yaşayabilir. Kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak ilk gece bazı kişilerde ağrılı geçebilir. Bununla beraber sezaryen sonrası ağrıları dindirmek için doktor kontrolünde ağrı kesiciler verilecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat