Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen doğum sonrasında anne hastanede neler yaşar?

182,025
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen doğum sonrasında anne hastanede neler yaşar?

Sezaryen doğum sırasında epidural anestezi yapılan anne adayı operasyon sonrasında uyanma süreci yaşamaz. Eğer genel anestezi yapılmışsa operasyon sonrası anne adayında yorgunluk, etrafla ilgisizlik, ağrı ve bebeğin ikinci plana itilmesi gibi bazı problemler yaşanabilir. Hastanenin koşulları el veriyorsa sezaryenin lokal anestezi ile yapılması daha doğru olur. 

Başarılı bir sezaryenden sonra anne eğer epidural anesteziyle doğum yaptırılmışsa 4 saat daha ağrısızlık garantisi vardır. Bu süre çok önemlidir çünkü ameliyattan 2 saat sonra doktorların ağrı kesici vermesine rağmen çok başa çıkamadığı bir süreçtir. Bu sürede vücudun doğal ağrı kesicileri kana salgılanamadığı için ağrı kesiciler tek başına yeterli olmayabilir. Epidural anestezide bu dönem çok rahat şekilde atlatılabilir.

Sezaryen operasyonundan sonra neler yaşanır?

Anne operasyondan sonra odaya çıkarılır. Bebek ilk emzirme için 30 dakika sonra annenin yanına getirilir. Hemşire tarafından anneye emzirmenin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilir. Annenin emzirme tekniğini öğrenmesi önemlidir. 

Eğer operasyon lokal anestezi ile yapılmışsa operasyondan 1 - 2 saat sonra anneye su verilebilir. Sezaryenden sonra annenin 6 saat boyunca gıda tüketmemesi gerekir. Burada önemli bir nokta yenecek gıdalar hastaneden verilen yumuşak gıdalar olmalıdır. 

Operasyondan 8 saat sonra anne ayağa kalkar ve belirli aralıklarla yürümeye başlar. Eğer annede bastığı zaman ağrı gidermeyi sağlayan, ilaçların damar yolundan veya epidural kataterden gelmesini sağlayan ağrı pompası varsa bu anne için konforlu bir durumdur. Ancak kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak ilk gece bazı kişilerde ağrılı geçebilir. 

Anne belirli aralıklarla gıda almaya ve yürüyüşlerini yapmaya devam etmelidir. Operasyondan 12 ile 24 saat sonrasında dikişler kontrol edilir ve pansuman yapılır. Eğer emzirme ile ilgili sıkıntı yaşanıyorsa hastanede bulunan süt pompaları ile bu sorun giderilmeye çalışılır. 

Annenin belinde epidural kateter ve sonda varsa operasyondan 12 ile 24 saat sonrasında bunlar çıkarılır. Yine aynı şekilde damar yolundan sıvı verilmesini sağlayan katater de 24 saat sonra çıkarılır. Böylece operasyondan 24 saat sonra anne üzerinde bulunan tüm yüklerden kurtulmuş olur. 

Operasyondan 1 gün sonra
- Annenin epidural katedrali varsa o çıkarılır. 
- Sondası varsa çıkarılır ve anne yürümeye devam eder.
- Bağırsaklardan ilk gaz çıkışı genelde 24 saat sonra gerçekleşir.
- Rahim kasılmaları nedeniyle emzirme esnasında anne ağrı duyabilir.
- Anne gaz sancısı ve dikiş yerlerinde ağrı hissedebilir.

Sezaryen operasyonundan sonra atılan dikişler yürüyerek ya da öksürerek açılmaz. Anne belirli aralıklarla ağrı kesici ilaç alabilir. Normal bir sezaryenden 36 saat sonra anne taburcu edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat