Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen anne ve bebek açısından ne kadar güvenli?

4,482
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Sezaryen anne ve bebek açısından ne kadar güvenli?

Doğum evrimsel olarak vajinal yolla gerçekleşen bir süreç. Normal doğumda annenin veya bebeğin sağlığı tehlikeye girecekse bebeğin vajinal yolla değil anne adayının karnına yapılan bi kesi yoluyla dışarıya alınması gerekebilir. Bu işleme sezaryen doğum denir.

Sezaryen doğum cerrahi bir işlemdir. Karın bölgesine yapılan diğer cerrahilerden çok farklı değildir. Cerrahi olduğu için bazı riskleri de  vardır. Bu riskler cerrahiye bağlı ve anesteziye bağlı risklerdir. Cerrahiye bağlı riskler kanama, enfeksiyon gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Anesteziye bağlı risklerde genel anestezinin oluşturabileceği riskler vardır.

Günümüzde genel anestezinin yerine bölgesel anestezi (epidural anestezi) yöntemiyle genel anestezinin riskleri oldukça azalmış durumda. Anestezinin ve cerrahi riskleri günümüzde çok azaldığı için  sezaryen çok güvenle kullanılan bir yöntem.

Doğum şekli olarak ?vajinal mi, sezaryen mi?? sorusu sorulurken teknolojinin sağladığı nimeti kullanmış oluyoruz.

Sezaryenle olan doğumlarda anne ölümleri vajinal yolla olan anne ölümünden istatistiksel olarak 4 kat fazladır. Bu istatistik 2500 doğumda 1 doğuma denk gelmektedir. Bu da çok fazla bir risk değildir.
Risk açısından ikisinin karşılaştırılması çok da mantıklı değil. Sezaryene alınan anne adayı zaten risk taşıyan ve  gebeliği sebebiyle bir riske maruz olan anne adayıdır. Bu durumda iki anne adayı risk açısından eşit değildir.

Sezaryen artık çok rahat uygulanan ve riskleri çok düşük olan bir yöntem.

Sezaryen ile doğan bebeğin sağlığı çok tartışılan bir konu. Konuyla ilgili çalışmalar var. Sezaryenin geçmişi eski olduğu için bu çocukların gelişimi rahatlıkla izlenebiliyor.

Bebeklerin doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde yaşadığı solunum sıkıntısı sezaryen doğumda biraz daha fazla olmakta. Vajinal yolla bebek çıkarken akciğerlerindeki solunum yollarını kaplayan mukus adı verilen sıvı atabilmektedir. Sezaryen doğumda bu gerçekleşmez.

"Yenidoğanın geçici takipnesi" olan geçici solunum sıkıntısı 1-2 gün sonra geçen ve oksijen desteğiyle çözülebilen bir konudur. Bilimsel olarak yenidoğanın solunum sıkıntısı kanıtlanmıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat