Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sesimizin kısılmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

28,973
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama

Sesimizin kısılmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir sesimiz olması için yediklerimiz kadar konuşmamıza da dikkat etmeliyiz. Burada ortam nemi de çok etkilidir. Ortam neminin yüzde 50'nin üzerinde olması alerjik hastalıkları arttırabilir. Bununla birlikte günlük su tüketimi de çok önemlidir. 


Ses tellerinin nemli tutulması çok önemlidir. Fazla çay ve kahve tüketimi ses telleri için zararlı olabilir. Bunların idrar söktürücü özellikleri vardır. İçildiğinde rahatlama hissi verse de uzun vadede idrar söktürücü olması nedeniyle kuruluk hissi yaratır. Reflüyü de arttırabilirler. Reflüye neden olan tüm içecek ve yiyecekler ses kısıklığına neden olabilir. 

Akşam yemeklerinde asitli ve yağlı beslenmek mide asidinin ses teline kaçmasını kolaylaştırır. Bu nedenle bağırmamak çok önemlidir. Konuşurken boynumuzdaki damarların çıktığını görebiliyorsak bu sorun demektir. Boyunda gerilme ve ağrı varsa bu bölge yoruluyor demektir. Eğer öğretmen gibi sesinizi kullandığınız bir işiniz varsa konuşurken kelimelerin arasında sık sık nefes almak çok önemlidir. Bu ses tellerinin zedelenmesinin önüne geçer.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat