Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sesi kısılanlar nasıl beslenmeli?

52,245
kez izlendi
Puan: 4.97 / 5
Detaylı Açıklama

Sesi kısılanlar nasıl beslenmeli?

Ses kısıklığı olan insanların su içimini arttırması önemlidir çünkü su içildiği zaman yutkunma ile birlikte ses tellerinin nemlenmesi, nem oranı artmaktadır. Aynı şekilde su içimi arttırıldığında balgam söktürücü özelliği vardır ve ses tellerinin üzerine gelen salgının daha sıvı olmasını ve ses telinin üzerindeki mukozanın daha sık olarak nemlendirilmesini sağlar. Özellikle midenin asit içeriğini arttırabilecek, midede uzun süre durabilecek gıdaların tüketilmemesi önemlidir. 

Örneğin yağlı kızartma türü gıdalar, asitli içecekler, midede uzun süre kalabilecek diğer gıdalar tüketilmemelidir. Akşam yatmadan en az 2 saat önce su hariç hiçbir gıdanın yenmemesi idealdir bunun sebebi su dışında tüketilebilecek tüm yiyecekler mide asitini az veya daha çok arttırabilir. Örneğin süt içilmesi bile bazen farkedilmesede çocuklarda reflüye ve ses kısıklığına neden olabilmektedir. 

Sesi yormamakta burada çok önemlidir. Genelde sesini kullanan, albüm yapan sanatçılar bu tür beslenmeyi çok iyi öğrenirler. Günlük hayatta su içilmesi ve su içilmesinin unutulmaması çok önemlidir. 

Piyasada satılan ses teli bölgesi enfeksiyonunda kullanılmak üzere tasarlanmış pastillerin içeriği de önemlidir özellikle mentol ve okaliptüs içerikli pastiller diğerlerine oranla daha faydalıdır. Papatya buharı, ada çayı içeren pastiller de aynı şekilde faydalıdır. 

Genellikle üst solunum yolları enfeksiyonu esnasında ses kısıklığı ortaya çıktığında hastalara önerilebilecek başka bir yöntemse vicks veya okaliptüs mentol içeren ürünler kaynar suyun içerisine atılarak ağız ve burundan nefes aldırılmasıdır. Buda ses telinin sağlığına kavuşmasını hızlandırır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat