Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

196,671
kez izlendi
Puan: 4.94 / 5
Detaylı Açıklama

Ses kısıklığı nasıl tedavi edilir?

Ses kısıklığı nedeni ile başvuran hastalar önce muayene edilir. Endoskopik gırtlak muayenesinde eğer ses tellerinde nodül başlangıcı varsa bu hastalar ses eğitimine gönderilir. Bu hastalara davranış tedavisi de yapılabilir. Muayenede reflü bulguları varsa mutlaka diyet tedavisi verilir. Bunların yanında eğer ses kısıklığına neden olan sistemik bir hastalık varsa o konu üzerinde durulur. Ortadaki nedene bağlı olarak tedavi değişmektedir. 

Eğer nodül olan bir insanda nodülün uzun süreli  tedaviye rağmen kalıcı olduğu görülürse nodül tabanında daralma ve nodül içeriğinde sertleşme olduğu görülürse bu hastalara MLS ameliyatı yapılır.
Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ses tellerinin içerisinden üzerindeki nodül çıkarılır. 

Benzetmek gerekirse örneğin sıkı bir ayakkabı giyildiğinde ayağı sıkan ayakkabı eğer değiştirilmiyorsa yani ayağın o bölgesine sürekli bir basınç uygulanıyorsa o bölgede ödem veya nasır oluşabilir. Burada oluşan nasırı devamlı almak tedavi değildir önemli olan o ayakkabıyı değiştirmek veya gevşetmektir. Ses tellerinin yanlış kullanımı sonucunda nodül ameliyatı yapılsa bile ilerleyen dönemde yeniden nüksetme olasılığı yüksektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat