Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sertleşme sorunu nedenleri nelerdir?

34,268
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sertleşme sorunu nedenleri nelerdir?

Kronik bir sertleşme sorununun nedenlerinden önce bunun problemin bir tedavisinin olduğundan bahsetmek gerekir. Sertleşme sorunu bir sosyal problemdir. Hastanın hiçbir zaman yaşamını tehdit etmez, fakat günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklerde insan ömrü uzadıysa erkekler de birtakım problemlere, hastalıklara maruz kalır. Bunlardan biri de ereksiyon sorunudur. Ereksiyon sorunu günümüzde erkeklerde yüzde 40 ile 70 arasında bir oranda görülmektedir. Bu büyük bir orandır çünkü ereksiyon problemi sosyal, çevresel ve psikolojik olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bunun için öncelikle hasta çok detaylı olarak dinlenmeli ve bununla ilgili araştırmalar yapılmaldır. 

Sertleşme sorunu nedenleri

Hastada diyabet, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalıkları, obezite, kolesterolün yüksek olması gibi şiddetli damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar, hastanın uzun süredir tütün ürünleri ve sigara içmesi, geçirdiği ciddi hastalıklar ve sistemik rahatsızlıklar sertleşme problemine yol açabilir. 

Kronik prostat kanseri ameliyatı sonucunda da hastada sertleşme sorunları görülebilir çünkü bu ameliyatta sinirler tahrip edilir. 

Sertleşme sorununa hormonsal faktörler de neden olur. Testosteron ve prolaktin adı verilen hormonlardaki bozukluklar ereksiyon sorunlarına yol açar. 

Sertleşme sorunu tedavisi

Hastadaki tüm sağlık sorunları, çevresel ve psikolojik faktörler detaylandırıldıktan sonra birtakım kan testleri ve ultraton yapılır. 

Hastada birden fazla etmen nedeniyle ereksiyon problemi görülebilir, tek bir neden olmayabilir. Psikolojik faktörler de ereksiyon sorunlarında önemlidir çünkü bir başarısızlık diğer ilişkileri de etkileyebilir, olumsuz yönde tetikleyebilir. Özellikle bunu genç hastalarda görüyoruz. 

Cinsel ilişkide performans kaygısı

Performans anksiyetesi sadece ileri yaşta değil, genç yaştaki erkeklerde de görülebilir. Cinsel ilişki sırasında bir ya da iki kez başarısız olan, ereksiyon olmakta zorlanan hasta daha sonraki ilişkilerinde bunu performansı ile denemeye çalışır. Başarısızlık başarısızlığı getirdiği için daha çok başarısız oluyor ve psikolojik olarak problem yaşamaya başlıyor. Bütün hastalarda en önemli şey böyle bir problemin varlığında mutlaka bir üroloğa danışması ve bu sorunu kendi kendine değil, bir profesyonel yardımı ile tedavi ettirmeye, altında yatan faktörün araştırılmasına yardımcı olmaya çalışması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat