Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Serebral palsi tedavi edilebilir mi?

9,881
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Serebral palsi tedavi edilebilir mi?

Serebral palsinin tedavisi aslında olmasının engellenmesidir. Serebral palsi ortaya çıktıktan sonra belli bazı kalıcı etkileri olmaktadır. Ancak özellikle spastik paralizi denilen tipte risk faktörleri erken saptanabilir ve buna göre çok erken tedavi ve rehalitasyon başlarsa çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Ancak tetra paralizi denilen diğer ağır tiplerde maalesef yapılabilecekler kısıtlıdır. Bu tip durumlarda rehalitasyon daha çok çocuğun bakımının kolaylaştırılması ve kasılmalarının engellenmesine yoğunlaşır. Bazı durumlarda rehabilitasyonla bebeğin yürümesi de sağlanabilir ancak bu tür durumlarda normal bir gelişim sağlanması beklenmemelidir.

Serebral palsi tedavisinde kasılmaların önlenmesi için kullanılan bazı ilaçlar mevcuttur ama her zaman için en önemli tedavi şekli fizyoterapidir. Aileye bunun önemi ve ciddiyeti iyi bir şekilde anlatılmalı ve ailenin de evde fizyoterapiyi her anlamda uygulayabilmesi sağlanmalıdır.

Serebral palsiye eşlik eden değir sorunlar da vardır. Örneğin epilepsi gelişimi. Ancak bazı durumlarda aile epilepsi nöbetlerinin farkına varamayabilir. Nöbetlerin belirlenebilmesi için çocuğun ensefalografi ile takip edilmesi gerekir. Epilepsi bu yöntemle erken tedavi edilebilirse bebeğin bilişsel fonksiyonları da bundan olumsuz etkilenmez.

Serebral palsi her zaman zeki geriliğine neden olmaz. Bazı çocuklarda zeka son derece normal olabilir ve sadece motor becerileri zayıf bir birey olarak hayatlarına devam edebilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat