Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Serebral palsi için fizik tedavinin faydaları nelerdir?

1,790
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Serebral palsi için fizik tedavinin faydaları nelerdir?

Serebral palsinin tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon çok önemlidir. Çünkü serebral palside problem kol ve bacakların, omurga kaslarının, karın kaslarının  ve vücuttaki kas iskelet sisteminin yeterince gelişmemesidir. Bunlara kimi zaman bazen zeka problemleri, denge problemleri ve konuşma bozuklukları da eşlik eder. 

Çocuğun probleminin saptanması sonucu erken yaşlarda uygun yatış ve oturma pozisyonları, ayağa kalkma destekleri, yardımları gibi takviyelerle o kasın boyunun yeterince uzaması, kasın kuvvetlenmesi sağlanmaktadır.

Geçmişte fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemi yeterince bilinmediğinden "bu hastalık beyinden geliyor" denerek serebral palsili çocuklar evlere kapatılmış, TV'nin karşısına oturtulmuş durumdaydı. Çocuklar için kaslarının desteklenmesini sağlayacak hareketler yapılmıyor, bu nedenle kasları kısalıyor ve bunun sonucu olarak sayısız ameliyata maruz kalıyorlardı. Geçmişte, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile teknoloji bu kadar ilerlemeden önce fizik tedavi uygulanmadan önce, sadece evde basit egzersizler yapılıyor ve bu çocuklara yaşamları boyunca aileleri bakıyordu. 

Serebral palsili çocukların tedavisinde şimdi bir an önce fonksiyonel kapasitelerinin artırılmasına yönelik hem fizik tedavi cihazları ve rehabilitasyon yöntemleri uygulanmaya başlandı. Burada özellikle rehabilitasyonda özel egzersiz programları, manuel terapiler, yürüme robotu, kol ve el robotu gibi uygulamalar, denge çalışmaları gibi tedavilerle serebral palsili hastaların günlük yaşam aktivitelerine katılım sağlanabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat