Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Semerkant romanında neler anlatılıyor?

5,878
kez izlendi
Puan: 4.91 / 5
Detaylı Açıklama

Semerkant romanında neler anlatılıyor?

Semerkant'ın yazarı Amin Maalouf, en ünlü Otadoğulu romancı olarak kabul edilir. Kitaplarını genellikle Fransızca yazsa da konu olarak genellikle yaşadığı değil doğduğu topraklardan beslenir.


2 hikayenin iç içe olduğu Semerkant romanında, 11. Yüzyıl?da Semerkant'ta başlayan ve 1912?de Atlantik'te devam eden bir serüven  anlatılır.


Semerkant romanı 11. Yüzyıl İran'ı, ölümsüz şair Ömer Hayyam , ünlü Selçuklu veziri Nizamülmülk ve suikastın isim babası olan Hasan Sabbah üzerinden anlatılır.


1900'lerin başındaki İran ve modernleşme hareketi İngiliz Benjamin ve şahın torunu olan Şirin'e aşkı üzerinden anlatılır.


Ömer Hayyam Selçuklu veziri Nizamülmülk'ün daveti üzerine İsfahan'a giderken kum şehrinde Sabbah'la tanışır ve bilgeliğinden etkilenir. O'nu casusların başı sahibi haber olarak Nizam-ı Mülk?e önerir. Kısa zamanda Hasan Sabbah Nizamülmülk'ün en güvendiği kişilerin başında gelir. Ancak Hasan Sabbah zamanla gözünü Nizamülmülk'ün yerine diker. Bunun üzerine de Melikşah kendisini cezalandırarak çöle sürgüne gönderir. Ancak Sabbah orada Haşhaşin Tarikatını kurarak Alamut Kalesi'ni ele geçirir. Müritleri aracılığıyla kendisini çöle gönderenlerden intikam almaya çalışır ve afyonla sarhoş olan müritleri intihar saldırıları düzenler.


Hayyam ise Semerkant'ta Rubaiyat isminde bir kitap yazar. Bu kitap pek çok kişiyi derinden etkiler. Yıllar sonra 19. Yüzyılın sonlarında Ömer Hayyam dünyada yeniden popüler olur. Benjamin'in anne ve babası Ömer Hayyam'a olan hayranlıkları nedeniyle Benjamin'e ikinci isim olarak Ömer adını koyarlar.


Rubaiyat'ın peşine düşen Benjamin önce İstanbul'a gelir ve oradan da İran'a geçer. İran?da Şah'ın torunu Şirin'le tanışır.  Orada Hayyam'ın Rubaiyat'ını ele geçirir. Şirin?le birlikte Rubaiyat'ıda yanlarına alarak Amerika'ya gitmek üzere yola çıkarlar. İngiltere'den bindikleri Titanic'in batması üzerine Rubaiyat ortadan kaybolur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat