Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şeker Portakalı kitabında ne anlatılıyor?

9,459
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Şeker Portakalı kitabında ne anlatılıyor?

Şeker Portakalı, dünya üzerinde yazılmış en güzel ve en içli romanlardan biridir. 5 yaşındaki Zeze'yi anlattığı için ona çocuk kitabı demek haksızlık olur. Ortaokuldan itibaren her yaştan insanın dönüp okuyacağı kitaplardan biridir. Vasconcelos, Şeker Portakalı sesini 20 yıl yüreğinde işittikten sonra 12 günde yazmıştır. Yazar gibi yarı kızılderili, Portekizli olan 5 yaşındaki Zeze tüm mahalleye ve ailesine yaka silktirecek kadar yaramazdır. 

Herkes çok kötü olduğunu iddia etmektedir. Oysaki Zeze sadece daha küçük ama yaşıtlarına göre biraz daha yaramazdır. Kendi başına okumayı öğrenecek kadar zeki, aynı zamanda da öğretmeni mutlu olsun diye her sabah ona çiçek götürecek kadar da duygusal bir çocuktur. Zeze'nin babası işsiz olduğu için kiralarını ödeyemez, mahallelerinden taşınmak zorunda kalırlar. Yeni taşındıkları evin bahçesindeki tüm büyük ağaçları abisi ve ablası sahiplendiği için Zeze'ye sadece şeker portakalı fidanı kalır. Şeker portakalı onunla konuşunca kimseye anlatmadığı sırlarını ona anlatır, onu benimser. 

Çocukların en büyük eğlenceleri arabaların arkasına asılmaktır. Buna yarasa demektedirler. En fazla da Portekizli'nin büyük ve gösterişli arabasına asılmayı hayal ederler. Bunu şimdiye kadar başaran olmamıştır. Zeze bir gün bunu dener ancak yakalanır. Portekizli Zeze'ye çok kızar, hatta döver. Bu ilk karşılaşmadan sonra aralarında yavaş yavaş bir dostluk kurulur. 

Zeze kendini çok seven bir baba, Portekizli de kendine içten bağlı bir evlat bulmuştur. Kitabın bir yerinde Zeze, "çırılçıplak bir kadın isterdim" diye şarkı söylediği için hiçbir çocuğun terbiyesi bozulmaz. Aksine bu kitabı okuyan çocuklar kendilerinden daha fazla ihtiyacı olanlarla elindekini paylaşmayı, dostluğu öğrenirler. 

Zaman zaman komik olsa da aslında çok acıklı bir kitaptır. Okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Bazen ağlamak güzeldir. Siz de Zeze için gözyaşı döktüyseniz şeker portakalının konuştuğunu bilen iyi insanlarsınız demektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat