Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Şeker hastası kadınlarda cinsel sorunlar nasıl çözülebilir?

15,446
kez izlendi
Puan: 4.48 / 5
Detaylı Açıklama

Şeker hastası kadınlarda cinsel sorunlar nasıl çözülebilir?

Kadın diyabetiklerde ön planda depresyon ve buna bağlı libido kayıpları rol oynamaktadır. Hastanın her takipte bu konudan sorgulanması gerekir. Hastaların çekinmeleri, utanmalarından kaynaklı bu sorunları doktorlar ile paylaşmamaları tedavinin geç uygulanmasına sebep olur.

Cinsel arzuyu baskılamayan antidepresan ilaçlar veya bu ilaçlara başvurmadan önce bu konuda deneyimli bir terapiste eşi ile birlikte gitmesi sıklıkla sorunun düzeltilmesinde büyük rol oynar.

Hasta şikayetini iyi tanımlaması libido kaybımı yoksa cinsel ilişki sırasında haz alamama, orgazma ulaşamama veya ağrı çekip çekmediğinin tespiti için önemlidir.

Libido kaybı yaş ilerledikçe menopoza bağlı yani östrojen seviyesinin düşüşüne bağlı olan olgularda vajinal östrojen kremleri veya özellikle menopozun ilk yıllarında uygun olgularda östrojen replasmanı çok iyi sonuçlar vermektedir.

Klitoris kanlanmasını bozan nöropati yani diyabete bağlı sinir ucu hasarları veya klitoris kanlanmasını bozan damar bozuklukları erkeklerde olduğu gibi tedavi edilir. EMG ile tanısı koyulan nöropati, nöropatiye sebep olan şekerin iyi regüle edilmesi, sinir hücrelerinin yenilenmesini sağlayan vitaminler ile tedavi edilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat