Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Seçimlerde oy nasıl kullanılır?

8,338
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Seçimlerde oy nasıl kullanılır?

Seçim kütüğüne kayıtlı ve oy kullanma engeli olmayan vatandaşlar eğer seçmen bilgi kağıtları ellerindeyse burada yazılı sandıklara, yanlarında TC kimlik no içeren güncel kimlik kartlarıyla giderek oy kullanabilirler. 


Kişi sandık başkanından oy pusulasını, zarfı ve mührü alır ve kimliğini sandık başkanına bırakır. Kişi oy kabinine girerek pusulada yazılı olan istediği partinin adının yazdığı yuvarlak içine evet mührü basar. Kişi mürekkebi etrafa bulaştırmayacak şekilde pusulayı katlamalı ve zarfa koymalıdır. Zarfı yapıştırmak şart değildir. Önemli olan oyun gözükmemesidir. 

Yazı, imza, işaret barındıran oylar geçersiz olacaktır. Birden fazla partiye evet basmak da oyun geçersiz olmasına neden olur. Tam yuvarlağa mührü basmak gerekir. Zarf sandığa atılır. Kişi seçmen kütüğündeki listedeki adının yanına oy attığına dair imzasını atar ve artık kimliğini alarak gidebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat