Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Schengen vizesi ne kadar süre için geçerli olur?

37,154
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Schengen vizesi ne kadar süre için geçerli olur?

Schengen transit vize Avrupa aktarmalı Amerika uçuşlarında geçerli olan bir vizedir. Örneğin, Frankfurt aktarmalı olarak Amerika'ya uçtuğunuzda, eğer havalimanında çok fazla kalmanız gerekiyorsa Schengen transit vize almanız gerekir. Transit vizeler sadece havalimanlarında geçerli olduğundan, transit vize sahibi bir yolcu, tranfer yapacağı havalimanından dışarı çıkış yapamaz.

Çok girişli (multiple) Schengen vizeleri 3 aylık ya da 6 aylık alınabiliyor. Bu, konsolosluğun veriş süresine göre değişiyor. 3 ay ya da 6 ay geçerli çok girişli vize olarak işlem görüyor. Schengenlerde aynı zamanda tek girişli (single) vizeler de veriliyor. Tek girişli vize, adından da anlaşılabileceği gibi, sadece o ülkeye giriş için geçerli oluyor. Vize süresi devam etse bile, ülkeden çıkış yapan kişi aynı vize ile tekrar giriş yapamıyor. Tek girişli vizeler durum itibariyle diğer Schengen ülkelerinde de kullanılamıyor.

Tek girişli Schengen vize tamamen konsolosluğun insiyatifi ile verilen bir vize olduğundan bunun için ekstra bir talepte bulunmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Özellikle ilk defa yurtdışına çıkacak yahut pasaportunda daha önce hiç Schengen vizesi olmayan yolculara ilk seferde tek girişli Schengen verilebiliyor. Keza, konsolosluğun mutliple vize vermesi de tamamen kendi insiyatifinde. Ancak seyahat programınıza göre talebinizi multiple veya single olarak yapmanız mümkün.

Vizenin single ya da mutliple verilmesi yolcunun evraklarının dokümüne bağlı olarak değişebiliyor. Yolcu bir ülkeden başka bir ülkeye geçecekse mutliple vize alması gerekiyor. Çünkü vizesinin çok girişli olması gerekiyor. Ancak yolcu tek bir ülkeye gidecekse single giriş de yolcunun ihtiyacını karşılayacaktır. Yolcu aktarmalı uçuş yapacaksa transit vize alması gerekir. Schengen transit vize alacak yolculardan istenen evrak miktarı, normal vize başvurularından daha az olduğundan ve vize ile sadece ilgili havalimanının içinde geçerli olduğundan transit vize almak diğer vizelere göre daha kolay.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat