Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Schengen vizesi için şahsen mi başvurmalıyız?

25,837
kez izlendi
Puan: 4.10 / 5
Detaylı Açıklama

Schengen vizesi için şahsen mi başvurmalıyız?

Schengen, aslında Lüksemburg'un güneyindeki küçük bir şehir. Avrupa Birliği'nin vize ve serbest dolaşım düzenlemelerini içeren anlaşmanın görüşmeleri burada yapıldığı ve anlaşma burada imzalandığı için AB vizesine ismini vermiştir. AB'nin kuruluş aşamasında Schengen vizesi sadece kurucu 7 ülke arasında geçerliyken AB'nin genişlemesi ile birlikte birçok Avrupa ülkesinde geçerli hale geldi.

Artık AB ülkelerine seyahat etmek için mutlaka Schengen vizesi almanız gerekir. Peki Schengen vizesi almak için neler yapmak gerekiyor? Öncelikle seyahat etmek istediğiniz ülke ya da şehir bu noktada çok önemli. Çünkü sadece bir Schengen ülkesine gidecekseniz ziyaret etmek istediğiniz yerin temsilciliğine vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Birden fazla AB ülkesine gidecekseniz ilk gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğundan Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Schengen vizesi ülkelerinin vize başvurularında istedikleri belgeler hemen hemen birbirinin aynıdır. Bu arada bilmeniz gerek önemli bir nokta da şu: İlk kez Schengen vize başvurusu yapıyorsanız konsolosluğa şahsen başvurmanız şart. Daha sonraki başvurularınızda seyahat acenteleri ve danışmanlık şirketleri üzerinden başvurabilirsiniz. Bu arada bazı AB ülkeleri seferlerde bile şahsen başvuru istemeyebiliyor. Ayrıntıları gideceğiniz ülkenin konsolosluğunun web sitesinden de öğrenebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat