Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Schengen vizesi almak için nereye başvurmak gerekir?

43,368
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Schengen vizesi almak için nereye başvurmak gerekir?

Schengen vizesi alacaksınız, hangi ülkele gidecekseniz, o ülkeden Schengen vizesi almanız gerekir. Çoğu konsolosluk randevu ile çalışır ve ileri tarihe randevu verdikleri için kimi zaman randevunun daha rahat alınabildiği ülkelerden almak da denenebilir. Örneğin, İtalya'ya gitmek isteyen bir kişi, İtalyan konsolosluğundan ancak 15 gün sonrasına randevu alabiliyor, ancak durumu acil ise kimi zaman tur şirketleri tarafından Fransa'dan vize almaya yönlendirilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, ilgili ülkeye farklı bir Schengen vizesi ile girilecekse, o ülkeler arasındaki ilişkinin öncesinden bilinmesidir.

Schengen vizesini daha kolay alabileceğiniz ülkeler

Schengen konusunda en rahat çalışılan ülkelerin başında Fransa, İtalya ve İspanya gelir. Örneğin Fransa'da alınmış bir Schengen ile İtalya'ya rahat giriş yapabilirsiniz veya İspanya'dan aldığınız vize ile sınırda hiç sorun yaşamadan Fransa'ya geçebilirsiniz. Ancak Schengen vizesi alırken en çok zorluk yaşanan ülkelerin başında Almanya gelir. Almanya çok fazla iltica aldığı için vize verirken daha titiz davrandığından genelde illk girişler için Almanya'dan alınmış Schengen vizelerini kabul eder ve Fransa Schengenlerinde sınırda sıkıntı çıkarabilir. Bu nedenle eğer Almanya'ya gidecekseniz ve Schengen'i Fransa'dan aldıysanız, ilk girişinizi Fransa'dan yapmanız önerilir.

Normal şartlarda sınır polisleri Schengen hangi ülkeden alındıysa, ilk olarak o ülkeye giriş yapılmasını isterler. Ancak bu insiyatife bağlı bir konudur. Sınır polisi, "siz vizeyi İtalya'dan almışsınız ancak Fransa'dan giriş yapıyorsunuz, neden?" diye sorabilir. Ancak turist yoğunluğunun çok olduğu dönemlerde bu gözden kaçabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat