Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarımsak tüketirken nelere dikkat edelim?

8,678
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarımsak tüketirken nelere dikkat edelim?

Sülfür bileşikler, çeşitli enzimler, aminoasitler, mineraller; A, B ve C vitaminlerinden zengin olan ve prebiyotik özelliği bulunan sarımsak, sağlığımız için çok önemli bir sebzedir. Sarımsak çiğ olarak sarımsak ve mezelerde tüketilebildiği gibi, pişmiş olarak yemeklerin içinde de rahatlıkla tercih edilebilir. Fakat yapılan pek çok çalışma sarımsağın çiğ olarak tüketildiğinde sağlık bakımından daha faydalı olduğunu göstermiştir. Sarımsağı birkaç diş olarak her gün salatalarınızın içine doğrayarak tüketebilirsiniz. Sarımsak çiğ olarak tüketildiği zaman, yaşlanma karşıtı özelliklerini de daha fazla miktarda gösterir. 

Çorbalara, soslara harika lezzet veren sarımsağın karakteristik kokusu da alisin adlı maddeden kaynaklanır. Alisin, pestlerin atağına karşı sarımsağın defans mekanizmasıdır. Sarımsak zedelendiğinde veya atağa maruz kaldığında kendisini korumak için enzimatik bir reaksiyonla alisin salgılar bu bu salgı, böcekler ve mikroorganizmalar için zehirli bir etkiye sahiptir. Bu da sarımsağın çiğ tüketilmesinin daha faydalı olduğunu göstermektedir. Çünkü kokuya neden olan fakat bakterileri yok eden sarımsaktaki alisin adlı madde, sarımsak çiğken daha etkilidir. Sarımsağı yemeklerin içinde pişirirseniz, alisin maddesi mikropları yok etme özelliği ile birlikte yok olur.

Sarımsağın saklama koşulları çok önemlidir. Sarımsağı bir iki haftadan daha fazla bekletmemeye özen göstermek gerekir. Sarımsakları mutfakta bir sepette veya asılı olarak nemsiz bir ortamda tutabilirsiniz. Sarımsağı daha uzun süre saklamak istiyorsanız taze kalması için buzdolabında ağzı kapalı bir kapta saklayabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat