Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarımsağın yararları nelerdir?

2,266
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarımsağın yararları nelerdir?

Sarımsağın aslında en büyük faydası vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesidir. Kansere karşı koruyucu olması da çok önemlidir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre özellikle sarımsak yiyen kişilerin, sarımsak yemeyen kişilere göre mide kanserine yakalanma oranında yüzde 50 daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Tansiyonu yüksek olan kişiler sarımsağı düzenli olarak tüketmeye çalışabilirler çünkü sarımsak tansiyon düşürücü bir etkiye sahiptir. 

Sarımsak yüksek kolesterol şikayeti olan kişilerin de düzenli tüketmesi gereken bir besindir. Sarımsak; HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini yükseltip, LDL (kötü huylu kolesterol) ve trigliserid seviyesinin de düşmesini sağlar.  Sarımsak aynı zamanda kan şekerini düzenlemeye de yardımcı olur. 

Özellikle sigara içen kişilerin mutlaka tüketmesi gereken bir besin olan sarımsak, sigaranın vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesine yardımcı olur. 

Sarımsak, prebiyotik özelliğe sahiptir. Bu, probiyotik olan faydalı bakterilerin hem etkinliğini hem de sayısını artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla bağışıklık sistemi, sindirim sistemi gibi vücuttaki pek çok sistem üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat