Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarımsağın özellikleri nelerdir?

2,625
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarımsağın özellikleri nelerdir?

Sarımsak; yemeklerde, mezelerde ve salatalarda verdiği harika lezzetin yanı sıra sarımsağın faydalarını hepimiz az çok biliriz. Bir de o kokusu olmasa... Sarımsağın o karakteristik tadı ve kokusunun aslında allicin (alisin) adlı maddedir. Alisin, pestlerin atağına karşı sarımsağın defans mekanizmasıdır. Sarımsak zedelendiğinde veya atağa maruz kaldığında kendisini korumak için enzimatik bir reaksiyonla alisin salgılar bu bu salgı, böcekler ve mikroorganizmalar için zehirli bir etkiye sahiptir. Bu da sarımsağın çiğ tüketilmesinin daha faydalı olduğunu göstermektedir. Çünkü kokuya neden olan fakat bakterileri yok eden sarımsaktaki alisin adlı madde, sarımsak çiğken daha etkilidir. Sarımsağı yemeklerin içinde pişirirseniz, alisin maddesi mikropları yok etme özelliği ile birlikte yok olur. Fakat bu, sarımsağın tüm faydalarının kaybolması anlamına gelmez. 

Sarımsağın özellikleri

Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşikleri; çeşitli enzimler, aminoasitler, mineraller, A, B ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Sarımsak aynı zamanda prebiyotik özellikte bir besindir. Sarımsak gibi prebiyotik özellikli gıdalar, probiyotik olan faydalı bakterilerin hem etkinliğini hem de sayısını artırmaya yardımcı olur. Sarımsak, probiyotik özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirimi kolaylaştırır.

Sarımsağın faydaları

Tansiyonu yüksek olan kişiler düzenli sarımsak tüketerek tansiyonun dengede kalmasını sağlayabilir çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Sarımsak, yüksek kolesterol sorunu olan kişiler için de son derece faydalıdır. Sarımsak; HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesini yükseltip, LDL (kötü huylu kolesterol) ve trigliserid seviyesinin de düşmesini sağlar. Damar sertliği sorununa karşı da sarımsak son derece yardımcı bir besindir. Kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı da şeker hastalığı (diyabet) sorunu olan kişiler sarımsağı rahatlıkla tüketebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat