Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sarı nokta sorunu tedavisinde göz içi iğne nasıl kullanılır?

28,152
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sarı nokta sorunu tedavisinde göz içi iğne nasıl kullanılır?

Halk arasında sarı nokta adı ile bilinen yer, göz içinin en iç tabakasını saran ve sinir hücrelerinden oluşan retina tabakasının en merkez alanı olarak bilinen bir noktadır. Buradaki özelleşmiş hücreler sayesinde keskin görme, renk tonlarını algılama, uzak ve yakın görme sağlanır. 


Yaşa bağlı, sarı noktada dejenerasyon (makula dejenerasyonu) dediğimiz ve sarı nokta hastalığı olarak bilinen hastalığın uru ve yaş tip olmak üzere iki formu bulunur.

Yaş tipte olan sarı nokta hastalığında katmanlar arasına oluşan kanamaya meyilli damarlar ve fiziksel sorunlar nedeniyle merkez görmede bozulmalar oluşur. Bu tip kanamalı sarı nokta hastalığında göze iğne enjeksiyonu yöntemi ile tedavi yapmak gerekir. 

2005 yılından bu yana yapılan bu tip tedaviler, yeni bulunan ilaçlar sayesinde hastalarda görme büyük ölçüde korumanın yanı sıra görmede artış da sağlanır. Damla formatında bulunmayan bu ilaçlar göze sadece göz beyazından enjekte edilerek uygulanabilir. Zira göz damlası şeklinde yapıldığında formül göz içindeki jel bölgeye ulaşamaz, bu da tedavinin etkisiz kalmasına neden olur.

Enjeksiyon yöntemi sayesinde sarı nokta bölgesine ulaşan ilaç, sarı noktadaki ödemi, kanamaları azaltır ve merkez görmeyi koruyarak görmenin artmasına yardımcı olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat